بعیدی نژاد:
در مذاکرات ۱+۵ به دنبال انتقال قلب راکتور اراک به خارج از ایران بودند اما نتوانستند
حزب الله : سفیر ایران در انگلیس نوشت: طرف مقابل در مذاکرات هسته‌ای اصرار داشت که قلب راکتور به خارج از کشور منتقل شود، اما در نهایت فقط قرار شد"منافذ کالاندریا" و نه خود قلب با سیمان پُر شود تا امکان استفاده فوری از آن وجود نداشته باشد.
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۹
کد مطلب : 160708
در مذاکرات ۱+۵ به دنبال انتقال قلب راکتور اراک به خارج از ایران بودند اما نتوانستند
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای در کانال تلگرام خود درباره راکتور اراک نوشت: فرا رسیدن سالگرد برجام، مباحث مربوط به برجام از جمله موضوعات مربوط به رآکتور آب سنگین اراک مورد بحث رسانه‌ها قرار دارد.

 
تکرار توضیحاتی در این خصوص شاید مفید باشد:

 
حفظ ماهیت آب سنگین رآکتور اراک و مدرن سازی آن از مهمترین نتایج و افتخارات برجام برای ماست. سازمان جنگ روانی صهیونیسم جهانی برای تبدیل این پیروزی به شکست، تمثیل ساختگی پر کردن قلب رآکتور با سیمان را مطرح کردند که خبرنگاران در بازدید به دروغ بودن آن پی بردند.

 
مراقب توطئه دشمن باشیم. موضوع این است که پس از آنکه اعضای 1+5 مجبور به پذیرش حفظ ماهیت آب سنگین رآکتور اراک و مدرن سازی آن شدند، آنها اصرار داشتند چون برای مدرن سازی، قلب موجود رآکتور یا همان کالاندریا با قلب جدید مدرن تعویض می‌شود، برای جلوگیری از سوءاستفاده و یا استفاده احتمالی، قلب موجود باید به خارج از ایران ارسال شود.

 
ایران با این موضع مخالفت و اعلام کرد که هیچ قطعه‌ای از تجهیزات هسته‌ای خود را به خارج نمی‌فرستد. بعد از گفت‌وگوی طولانی نتیجه آن شد که راهی فنی پیدا شود که تنها امکان استفاده فوری مجدد از کالاندریا وجود نداشته باشد. آنها پیشنهاد دادند که محفظه فولادی کالاندریا با جوشکاری به چند تکه بریده شود.

 
ایران با این پیشنهاد نیز مخالفت و اعلام کرد که قصد دارد این محفظه را بعنوان محصول خلاقیت دانشمندان هسته‌ای برای بازدید مردم و نسل آینده، حفظ کرده و در موزه به نمایش بگذارد. در آخرین مرحله پیشنهاد شد که فقط "منافذ کالاندریا" و نه خود قلب با سیمان پُر شود تا امکان استفاده فوری از آن وجود نداشته باشد.

Share/Save/Bookmark
مرجع :تسنیم