کره شمالی و مذاکره با آمریکا؛ پیونگ یانگ از مواضع خود عقب‌نشینی کرده است؟
باید گفت کره شمالی مواضع خود را حتی در دیدار مستقیم با ترامپ دنبال خواهد کرد و به نظر نمی‌رسد چیزی عوض شده باشد.
سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۸
کد مطلب : 166450
کره شمالی و مذاکره با آمریکا؛ پیونگ یانگ از مواضع خود عقب‌نشینی کرده است؟

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در سال 2017 و اظهارات تند و تیز وی علیه کره شمالی و همزمان برگزاری رزمایش‌های نظامی مشترک واشنگتن-سئول و متعاقب آن آزمایشهای موشکی پیونگ یانگ، تنشها در شبه جزیره کره افزایش یافته است.

 
ترامپ در آغاز موج حملات خود تهدید کرد که کره شمالی را مجددا در لیست کشورهای حامی تروریسم قرار میدهد و در اظهاراتی غیرمعمول در عرصه روابط بین الملل کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را کوتوله و چاق خواند و تحریمهای سنگینی را به صورت یکجانبه و همچنین در شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی اعمال کرد.

 
    بیشتر بخوانید: گزارش تسنیم| کُره‌ای‌ها نگران بد‌عهدی آمریکا و تجربه تلخ قذافی

 
مجموعه تنشهای لفظی، رزمایشهای نظامی، تحریم، آزمایش موشکی و هسته ای تنش در روابط واشنگتن و پیونگ یانگ را به اوج خود طی سالهای اخیر رساند تا جاییکه حتی بحث به حمله احتمالی هسته ای کره شمالی به گوام و هاوایی هم کشیده شد.

 
درحالیکه شواهد و شرایط موجود حاکی از وخیم تر شدن تشنها در شبله جزیره کره بود ناگهان موافقت کره شمالی با اعزام هیاتی بلند پایه برای حضور در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی در کره جنوبی تنشها را کمی کاهش داد و نشانه هایی از تمایل به تنش زدایی میان رهبران شمال و جنوب شبه جزیره کره نمایان شد.

 
مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز از این فرصت استفاده کرد و بعد از سفرش به کره جنوبی و شرکت در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی گفت واشنگتن آماده گفت‌وگوی بدون پیش‌شرط با کره شمالی است.

 
پنس به واشنگتن‌پست گفت اگر کره شمالی مایل به گفت‌وگو باشد، دولت ترامپ هم حاضر به این کار خواهد بود. با این وجود مایک پنس باز هم کره شمالی را تهدید کرد که تا زمانی که پیونگ‌یانگ برای پایان دادن به برنامه تسلیحات هسته‌ای خود قدم برندارد، تحریم‌های سفت و سخت آمریکا علیه کره شمالی همچنان به قوت خود باقی خواهد بود.

 
به دنبال این فعل و انفعالات مقامات کره جنوبی در خبری غیرمنتظره از پیشنهاد رهبر کره شمالی برای مذاکره مستقیم با رئیس جمهور آمریکا خبر دادند، اقدامیکه در صورت وقوع به مهمترین رویداد در تاریخ روابط دو طرف طی یک دهه اخیر تبدیل خواهد شد. بلافاصله پس از این پیشنهاد کاخ سفید از موافقت ترامپ با این گفت‌وگوی مستقیم خبر داد.

 
تحلیلگران و رسانه های غربی از زمان مطرح شدن این پیشنهاد، و به دلیل منزوی بودن کره شمالی از نظر رسانه‌ای در سطح بین المللی موجی را به راه انداخته اند مبنی بر اینکه رفتار آقای ترامپ که شامل حملات کلامی علیه کیم جونگ اون در توییتر، فشار بر چین برای اقدام شدیدتر علیه پیونگ یانگ و تشدید تحریم های کره شمالی در شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده، در نرمش این کشور موثر بوده است.

 
    بیشتر بخوانید: اینفوگرافی| نگاهی به سلسله "کیم" در کره شمالی

 
در ادامه به بررسی مواضع کره شمالی و مذاکرات این کشور با آمریکا طی سه  دهه گذشته می‌پردازیم تا مشخص شود پیونگ یانگ قبل از روی کار آمدن چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا چه اقداماتی انجام داده و آمریکا چگونه عمل کرده است. آیا کره شمالی از مواضع خود عقب نشینی کرده است؟

 
    کره شمالی در سال 1985 به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته ای پیوست و اولین تاسیسات خود را در همین دهه تاسیس کرد.

    به دنبال برچیده شدن تسلیحات اتمی آمریکا از شبه جزیره کره بعد از امضای معاهده استارت بین آمریکا و شوروی سابق، کره شمالی و کره جنوبی در سال 1992 در زمینه خلع سلاح اتمی شبه جزیره توافق کردند.

    در سال 1993 پیونگ یانگ با ورود بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی موافقت کرد و اولین بازدید در مارس 1994 انجام شد.

    در ژوئن 1994 جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا به پیونگ یانگ سفر کرد و با کیم ایل سونگ بنیانگذار کره شمالی دیدار و گفت‌وگو کرد. این یک رویداد تاریخی در روابط دو کشور بود.

    در اکتبر 1994 کره شمالی طی توافق با آمریکا در ژنو برنامه هسته ای خود را متوقف و ساخت رآکتورهای اتمی خود را متوقف کرد. در مقابل آمریکا قول داد تحریمها علیه این کشور را تسهیل کند و دو رآکتور آب سبک برای پیونگ یانگ بسازد.

    در سال 1999 کره شمالی موافقت کرد از آزمایش موشکهای دوربرد خودداری کند در مقابل واشنگتن برای اولین بار از زمان جنگ کره(1950) برخی تحریمهای علیه پیونگ یانگ را لغو کرد.

    سال 2000 اولین نشست میان مقامات دو کره برگزار شد، یک ژنرال ارشد کره شمالی در واشنگتن با بیل کلینتون دیدار کرد و مادلین آلبرایت وزیر خارجه وقت به پیونگ یانگ سفر و با کیم جونگ ایل دیدار و رایزنی کرد. این دیدارها در مجموع منجر به توافق برای آغاز مذاکرات دو طرف بر سر برنامه موشکی کره شمالی شد اما در همین زمان دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون به پایان رسید.

 
بدعهدی و کارشکنی‌های آمریکا؛ آغاز تنش دوباره

 
با پایان یافتن ریاست جمهوری بیل کلینتون و روی کار آمدن جرج بوش در سال 2001 و اتخاذ یک رویکرد سختگیرانه علیه کره شمالی، واشنگتن زیر میز زد و کره شمالی را در کنار ایران و عراق "محور شرارت" توصیف کرد، چیزی که درباره توافق هسته ای ایران با 1+5 نیز رخ داد و تغییر رئیس جمهوری آمریکا موجب نقض عهد از سوی آمریکائی‌ها شد.

 
    در سال 2002 بوش به بهانه آزمایش موشکی و ارسال دانش موشکی به ایران از تایید پایبندی کره شمالی به قرارداد همکاری سال 1994 و همچنین ساخت رآکتور آب سبک برای کره شمالی خودداری کرد و به تعهدات خود عمل نکرد.

    به دنبال اقدامات خصمانه آمریکا، کره شمالی فعالیت مجدد برخی سایتهای هسته‌ای خود را آغاز و در سال 2003 از ان پی تی خارج شد.

    علیرغم نقض عهد آمریکا، کره شمالی با مذاکرات موسوم به مذاکرات شش جانبه با کشورهای آمریکا، روسیه، چین، ژاپن و کره جنوبی موافقت کرد. دور اول این مذاکرات به نتیجه نرسید. به دنبال شکست مذاکرات آمریکا 25 میلیون دلار از داراییهای کره شمالی را در ماکائو مسدود کرد.

    در دور بعدی مذاکرات در سال 2005 توافق مقدماتی میان اعضای گروه شش جانبه حاصل شد و یک بیانیه مشترک در زمینه توقف برنامه هسته‌ای کره شمالی و ورود بازرسان صادر شد. مشکلی که بر سر اجرای این بیانیه به وجود آمد «تفسیر متفاوت» آمریکا و کره شمالی در مورد تعهدات یکدیگر و اقدامات متناقض آنها به ویژه طرف آمریکایی با مفاد بیانیه بود. به این ترتیب، مذاکرات شش جانبه و بیانیه مشترک برای مدت 18 ماه به دست فراموشی سپرده شد.

    به دنبال عمیقتر شدن بحران و تشدید تنش در روابط آمریکا و کره شمالی، پیونگ یانگ در اکتبر 2006 با اولین آزمایش اتمی جهان را شوکه کرد.

    در سالهای 2006 و 2007 با تلاشهای پکن و روسیه مذاکرات شش جانبه مجددا پیگیری شد و پیشرفتهای اندکی نیز حاصل شد که به موجب آن کره شمالی موظف شد گزارش صحیح و کاملی از فعالیت های هسته ای خود تا آخر دسامبر 2007 ارائه کند. کره شمالی با کمی تاخیر در سال 2008 گزارش خود را ارائه کرد و همچنین مبادرت به تخریب برج خنک کننده در مجتمع یانگ بیون کرد. آمریکا هم با تاخیر زیاد پیونگ یانگ را از لیست تروریسم خارج کرد اما در ادامه، مذاکرات باز هم به بن بست خورد.

    در سال 2009 کره شمالی دومین آزمایش هسته ای خود را انجام داد و در اعتراض به اقدامات خصمانه آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در سازمان ملل، بازرسان آژانس را اخراج و بازسازی سایت یانگ بیون را آغاز کرد.

 
مجموعه رویدادهایی که طی چند دهه گذشته رخ داده است نشان می‌دهد که کره شمالی همزمان با اتخاذ رویکرد سختگیرانه در قبال حضور نظامی آمریکا در شبه جزیره کره و انجام آزمایشهای هسته‌ای و موشکی، بارها و بارها پیشنهاد مذاکره در سطوح مختلف نیز ارائه کرده است. شاید این شگرد پیونگ یانگ باشد که به صورت سینوسی مواضع مستحکم خود را پیش میبرد و گاهی نیز پیشنهاد مذاکرات در سطح بالا ارائه می‌کند.

 
پیشنهاد کره شمالی برای ملاقات مستقیم میان کیم و ترامپ چیز خارق العاده و عجیبی نیست. رهبران کره شمالی پیش از این نیز بارها با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده اند.

 
پیونگ یانگ قبل از روی کار آمدن ترامپ، با حضور نظامیان آمریکایی در شبه جزیره مخالف بود، خواستار توقف رزمایشهای نظامی سالانه واشنگتن و سئول بود. معتقد بود که اقدامات خصمانه واشنگتن صلح و ثبات شبه جزیره را به خطر انداخته است و شرط توقف فعالیتهای هسته ای، موشکی خود و خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره را همین موارد اعلام کرده بود. اکنون نیز کره شمالی همین مواضع را حتی در دیدار مستقیم با ترامپ دنبال خواهد کرد و به نظر نمی‌رسد چیزی عوض شده باشد.

Share/Save/Bookmark
مرجع :تسنیم