واکنش هنرمندان به حواشی برنامه احسان ظلی‌پور
حزب الله : بعد از اتفاق برنامه "من و شما"، صداوسیما تصمیم گرفت که جلوی یک روش غلط یعنی بی‌حرمتی به مهمان روی آنتن زنده تلویزیون را بگیرد؛ اعتقادی که بسیاری از کارشناسان و مجریان تلویزیونی هم دارند.
دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۵
کد مطلب : 184413
واکنش هنرمندان به حواشی برنامه احسان ظلی‌پور
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، چند روزی است که همه توجهات به سمت شبکه شما جلب می‌شود و انگار حاشیه‌ها و بحث و بررسی‌ها تمامی ندارد. اما از شب گذشته که صداوسیما قاطعانه به یک تصمیمی رسید قدری فضا آرام‌تر شد. چرا که مدتی است برخی از مجریان تازه‌ وارد طوری روی آنتن رفتار می‌کنند که انگار تلویزیون ملک شخصی‌شان است که هر نوع تغذیه‌ای می‌خواهند به مخاطب بدهند. اتفاقی که افتاد نباید از کنار آن به سادگی گذشت؛ "آرش‌ظلی‌پور" با "فراستی" در "من و شما" فقط چالش نکرد بلکه تسویه‌حساب کرد اما جایش آنتن زنده تلویزیون نبود. این جملات بخشی از صحبت‌های محمد نظری مجری با سابقه تلویزیون است که مخاطبین بیشتر او را در قاب «به خانه برمی‌گردیم» دیده‌اند.
 
یا نیما کرمی اعتقاد داشت که بایستی مجری در قدم اول آموزش‌دیده وارد رسانه‌ملی شود و طهماسب‌صلح‌جو هم موضوع اولویت‌دادن مجریان و عوامل برنامه‌ساز تلویزیون به موضوعات علمی و محتوایی را مطرح کرد. محمدتقی فهیم به تصمیم صداوسیما و رفتار اتوریته‌ای اشاره کرد که جامعه اخلاق‌مدار انتظار آن را داشت.
 
اصغر سمسارزاده بازیگر و گوینده پیشکسوت هم نسبت به تصمیم صداوسیما ضمن ابراز رضایت، اعتقاد دارد بایستی به جوانان میدان داد اما نه طوری که یک شخصیت در تلویزیون زیر سوال برود.
 
علیرضا جاویدنیا مجری، گوینده و بازیگر پیشکسوت به شتاب‌زدگی سیما برای استفاده از مجریان خصوصاً برای آنتن‌های زنده اشاره می‌کند که بایستی از مجریان پخته و کاربلد و قابل اعتماد برای آنتن زنده استفاده شود و مجریان جوان قدری با سعه صدر و آزمون و خطا دادن در برنامه‌های ضبطی و غیرتخصصی به این جایگاه برسند. این اتفاقی که در تلویزیون افتاد نشان داد که این نوع مجریان حالا حالاها کار دارند و از طرفی صداوسیما هم به موقع جلوی جنجال‌آفرینی برای رسیدن به شهرت را گرفت.
 
    بیشتر بخوانید
 
        آرش ظلی‌پور تا اطلاع ثانوی از اجرای برنامه "من و شما" کنار گذاشته شد
 
مشروح گپ و گفت‌های خبرنگار خبرگزاری تسنیم با علیرضا جاویدنیا، اصغر سمسارزاده، طهماسب صلح‌جو، محمدتقی فهیم و محمدنظری و استفاده از دو نظر کوتاه نیما کرمی و محمود گبرلو را در ادامه می‌خوانید:
 
جاویدنیا: آنتن زنده نیاز به یک پختگی و تجربه‌ای دارد
 
علیرضا جاویدنیا که خودش روزگاری در عین بازیگری، اجرای برنامه‌های تلویزیونی را برعهده داشته و الان هم در رادیو هم در "راه شب" اجرا می‌کند و گوینده، بازیگر و کارگردان "صبح جمعه با شما" است درباره تصمیم صداوسیما و اتفاقات چند روز پیش شبکه شما می‌گوید: موضوع این است که دست‌اندرکاران ما در سیما نباید شتاب‌زده مجری انتخاب کنند که اگر شخصی صرفاً قدرت بیان و کلام دارد روی آنتن برود و او را به عنوان مجری برنامه تخصصی انتخاب کنیم. چه آموزش و دوره‌ای دیده است؟ خود من در حد یک گوینده و مجری، بازیگر و کارگردانی می‌توانم در این جا فعالیت کنم و نمی‌توانم در انفورماتیک صداوسیما مسئولیتی داشته باشم.
 
وی افزود: در سیما اتفاقی که افتاد برگرفته از همین شتاب‌زدگی در انتخاب مجری بوده است. زیرا باور من این است که این مجریان تازه‌وارد حالا حالاها کار دارند و به خصوص واگذار کردن برنامه زنده به این نوع مجریان قبل از آزمون و خطا دادن در برنامه‌های تولیدی، کار اشتباهی است. من اعتقاد دارم به جوانان اما برنامه تخصصی زنده و آنتن زنده نیاز به یک پختگی و تجربه‌ای دارد که این اتفاق نشان داد هنوز به مجریان تازه‌وارد ما بایستی با یک سعه‌صدری، برنامه زنده بدهند.
 
کارگردان و گوینده رادیو درباره یک شبه ره صد ساله رفتن برخی از مجریان تازه‌وارد، گفت: امروز برخی از برنامه‌ها از پیشکسوتان دعوت می‌شود که طرف مقابل تازه از راه رسیده و می‌خواهد در تقابل با این بازیگر و هنرمندی که مردم با او نوستالژی دارند خودش را برجسته‌تر کند. واقعاً این کار از عدل و انصاف به دور است که شما یک برنامه‌ای داشته باشید و برای ترقی و پیشرفت طرف مقابل حتی چالش غیرحرفه‌ای و غیراصولی داشته باشد. تلویزیون واقعاً مأمن مشهوریت و معروفیت برخی نیست که از آنتن قصد چنین استفاده‌هایی را دارند. اینکه صداوسیما تصمیم می‌گیرد که یک مجری بی‌خودی بزرگ نشود و جلوی یکسری از جریان‌های دیگر را می‌گیرد، کار درستی است.
 
سمسارزاده: یک مجری باید در فرآیندش بزرگ شود
 
اصغر سمسارزاده بازیگر و گوینده پیشکسوت با بیان اینکه تلویزیون از جایگاه اخلاق‌مداری رسانه‌ای دفاع کرد، گفت: اتفاقی که امروز در تلویزیون افتاده ترویج یک گرایش غلطی برای زود بزرگ شدن مجری است که خوشبختانه صداوسیما به موقع وارد عمل شد و از اخلاق دفاع کرد. چرا که یک مجری باید در فرآیند آموزشی و علمی خودش به جایگاه عالی برسد. مسعود فراستی یک منتقد با دانش سینمایی است و سینما را می‌فهمد حالا در بخش‌هایی هم تندروی کرده اما حق او نبود که جلوی میلیون‌ها بیینده تخریب شود. امیدواریم رسانه‌ملی این نوع تصمیمات را به بخش‌های دیگر هم بسط و گسترش دهد.
 
صلح‌جو: تلویزیون جلوی روش‌شدن "هوچی‌گری" در اجرا را گرفت
 
طهماسب صلح‌جو منتقد تلویزیون و کارشناس رسانه درباره جلب توجه کردن بی‌مورد در اتفاق شبکه "شما"،‌ گفت: واقعیت این است در فضای فرهنگی سینما و تلویزیون ما برخی دنبال جلب توجه هستند و خیلی زود می‌خواهند خودشان را به یک چهره فرهنگی تبدیل کنند. در واقع صاحب نفوذکلام بشوند؛ اما این اتفاق لازمه‌اش جنجال‌آفرینی و هوچی‌گری نیست. نباید جامعه را به سمتی ببریم که طالب حرف‌های علمی و محتوایی نباشند و از چالش‌های غیرمنطقی و غیراصولی استقبال کنند.
 
وی افزود: این چند روز در فضای مجازی فیلم گفتگوی "ظلی‌‌پور" و "فراستی" دست به دست می‌شد که گرایش مردم را به این سمت برده‌ایم که با هوچی‌گری سر زبان‌ها می‌افتند و نه کار علمی! شاید این مجریان‌تازه‌وارد هم دنبال همین رویه هستند و البته رفتار صداوسیما بابت جلوگیری از روی آنتن رفتن "من و شما" قدری جلوی ترویج این روش را بگیرد. تلویزیون بایستی ضمن تداوم این تصمیمات به موقع و جلوگیری از بی‌اخلاقی و بی‌حرمتی، بر روی مطالب عمیق و راهبردی تأکید بیشتری داشته باشد تا جامعه بیشتر به سمت معنا بروند تا حاشیه!
 

فهیم: صداوسیما اتوریته اخلاق‌مداری از خودش نشان داد
 
محمدتقی فهیم منتقد تلویزیون با اشاره به اینکه صداوسیما یک اتوریته اخلاقی نشان داد، تأکید کرد: اتفاق برنامه "من و شما" نشان داد نسل جوان ما هنوز به جایگاهی نرسیده که بتوانیم کاملاً برای آنتن زنده به آن‌ها اعتماد کنیم. صداوسیما هم بایستی در جایی خودش را نشان می‌داد که از اخلاق دفاع می‌کند و دیگر نگویند صداوسیما بی‌در و پیکر است. این اتوریته اخلاق‌مداری صداوسیما باعث می‌شود تا دیگر حرمت هیچ شخصیت و بزرگتری روی آنتن از بین نرود.
 
وی افزود: متأسفانه برخی از مجریان تازه‌وارد ما فراموش کرده بودند که بزرگتر و استادی وجود دارد و به هر قیمتی می‌خواستند خودشان را مطرح کنند. حالا این اتفاق با هتک حرمت، جنجال و شلوغ‌کاری و در برخی اوقات مطالب "زرد" به کار می‌برند که مثلاً بگویند با جامعه همراهی می‌کنند اما این طور نیست. جایگاه تلویزیون خیلی وزین‌تر از این حرف‌هاست و خیلی علمی‌تر و همه‌جانبه‌تر بایستی مطالب ارائه شوند. البته که راه و روش چهره‌شدن و معروف‌شدن غیر از این مسیری است که در "من و شما" شاهد آن بودیم.
 
فهیم با اشاره به اینکه تلویزیون جلوی این اتفاقی که می‌توانست به مراتب تبدیل به فاجعه بشود را به موقع گرفت، خاطرنشان کرد: مجری باید مولد توانمندی، درک، اطلاعات و اندیشه جذاب باشد نه هیجان کاذب، شلوغ‌کاری و بی‌احترامی و بی‌اخلاقی! فکر می‌کنم این اتفاق قابل پیش‌بینی بود و روشی که مجری جوان ما در "من و شما" پیش می‌برد خوشبختانه به یک فاجعه تبدیل نشد. فاجعه از این جهت که در این سطح افتاد و این قاطعیت لازم بود. چون امکان داشت عدم جلوگیری از این روش و سبک گفتمانی در تلویزیون خصوصاً برنامه "من و شما" به اتفاقات بدتری منتج شود. فکر می‌کنم این اتفاق باعث شد تا مدیران میانی تلویزیون متوجه عمق فاجعه بشوند و کار رسانه‌ای حساس را به هرکسی واگذار نکنند.
 
نظری: آنتن ملک شخصی هیچ‌کسی نیست
 
محمد نظری مجری برنامه «به خانه برمی‌گردیم» نیز درباره موضوع "من و شما" و کنار گذاشتن مجری این برنامه ترجیح داد درباره طریقه مهمان‌داری تلویزیونی صحبت کند و به خبرنگار تسنیم، گفت: فرقی نمی‌کند مسعود فراستی یا هر شخصیتی دیگر وقتی به برنامه‌ تلویزیونی دعوت می‌شوند باید در یک مسیر و چارچوب قاعده‌مند تلویزیونی از آن‌ها میزبانی شود. هم مجری مراقب عبور از خط قرمزها نشود و هم نگذارند مهمان از این خط قرمز عبور کند. صرف‌نظر از مجری و مهمان، اتفاق قشنگی نبود و نگاه مخاطب هم این قشنگ نبودن را تصدیق می‌کند.
 
وی افزود: دوستان جوان ما به ذهن بسپارند بحث چالشی‌کردن با بی‌ادبی به مهمان متفاوت است. به جای هتک حرمت، مجری می‌تواند از مهمان سوال خودش را انجام ندهد و در صورت قانع نشدن از پاسخ، همه‌چیز را به نظر مخاطب واگذار کند. امیدوارم دوستان جوان ما در اجرا، حرمت مهمان را نگه دارند و این را هم بدانند که آنتن ملک شخصی هیچ‌کسی نیست که از هر گویش و رفتاری استفاده کنند. انتظار می‌رود با این اتفاق و هجمه‌ها و تصمیم صداوسیما، رفتارهای مناسب و درخور شأن خانواده‌های ایرانی را توسط مجریان‌مان بر روی آنتن زنده و تولیدی شاهد باشیم.

Share/Save/Bookmark
مرجع :تسنیم