مخالفت مجدد چین با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران
حزب الله : سخنگوی وزارت خارجه چین با ابراز حمایت مجدد از توافق هسته‌ای برجام گفت که کشورش تحریم های بی اساس یکجانبه آمریکا علیه ایران را نپذیرفته و از هیچ تلاشی برای اجرای این توافق چندجانبه فروگذار نخواهد کرد.
سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۸
کد مطلب : 172786
مخالفت مجدد چین با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، «هوا چان‌یینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین که روز دوشنبه با خبرنگاران درباره اجلاس اخیر وزرای خارجه کشورهای عضو برجام سخن می گفت، تاکید کرد که چین خود را موظف به حفظ و اجرای برجام می داند.

 
وی با اعلام حمایت چین از تلاش های انجام شده برای حفظ توافق هسته ای پس از خروج آمریکا افزود کشورش به هیچ وجه تحریم های یکجانبه ای را که از نظر حقوق بین الملل بی اساس هستند نپذیرفته و با تمام قوا برای حفاظت از حقوق و منافع مشروط خود تلاش خواهد کرد.

 
به گزارش آسوشیتدپرس پاکستان، چان‌یینگ گفته که برجام اکنون در مرحله بسیار حساسی قرار داشته و ایران به همراه دیگر کشورهای باقی مانده در توافق هسته ای، عزم خود را برای ماندن در این توافق جزم کرده اند.

 
18 اردیبهشت ماه بود که رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که کشورش از توافق هسته‌ای برجام خارج شده و تحریم های جدید یکجانبه ای را علیه تهران اعمال خواهد کرد.

 
این تصمیم جنجالی دونالد ترامپ سبب واکنش های گسترده جهانی علیه سیاست های واشنگتن و عدم پایبندی آن به توافقات چندجانبه بین المللی شد.

 
هفته گذشته، ایران و کشورهای باقی مانده در توافق هسته‌ای (چین، روسیه، فرانسه، انگلیس و آلمان) به همراه اتحادیه اروپا اقدام به برگزاری نشستی در سطح وزرا برای حفظ برجام و بهره مندی ایران از منافع اقتصادی این توافق کردند.

 
وانگ یی وزیر خارجه چین پس از شرکت دراین نشست، پیشنهاد پنچ گانه کشورش را در مورد توافق هسته ای اعلام کرد که بیان می دارد: مقررات بین المللی باید رعایت شود؛ برجام باید اجرا شود؛ از ثبات خاورمیانه باید دفاع شود؛ تحریم یک جانبه باید لغو شود؛ و گفت‌وگو و رایزنی باید ادامه یابد.

 
وزیر خارجه چین گفت: «چین قاطعانه بر دفاع و اجرای برجام پایبند است و همواره به طور جدی مقررات و وظایف قید شده در برجام را اجرا می کند. چین هر اقدامی که برای دفاع از اجرای برجام مفید باشد را با تمام نیرو اجرایی می کند. چین مایل است به اتفاق طرف ها با حفظ تبادلات و هماهنگی، برای دفاع از دستاوردهای چند جانبه گرایی تلاش کند. ضمن این که پکن قاطعانه از منافع قانونی خود دفاع خواهد کرد.»

Share/Save/Bookmark
مرجع :تسنیم