جزئیات برگزاری دومین روز انتخابات پارلمانی افغانستان
حزب الله : دومین روز انتخابات پارلمانی ۲۱۰۸ افغانستان در برخی ولایات این کشور همچنان جریان دارد.
يکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۶
کد مطلب : 181154
جزئیات برگزاری دومین روز انتخابات پارلمانی افغانستان
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، انتخابات پارلمانی افغانستان برای دومین روز در برخی مراکز رای ‌دهی این کشور ادامه یافته و به گفته کمیسیون انتخابات افغانستان در ۲۲ ولایت این کشور، مراکزی که دیروز به هر دلیلی باز نشدند، امروز به روی رأی دهندگان باز هستند.

 
«ذبیح الله سادات» معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت که انتخابات پارلمانی، در ۲۵۲ مرکز در ۲۲ ولایت کشور از ساعت ۹:۰۰ صبح روز یکشنبه (۲۹ مهر)، آغاز شد و تا عصر امروز ادامه خواهد یافت.

 
روز گذشته به دلیل باز نشدن تعدادی از مراکز رای ‌دهی در برخی ولایات دیگر در زمان تعیین شده، نرسیدن وسایل بایومتریک و مواد انتخاباتی، حاضر نشدن کارمندان کمیسیون و یا مشکلات فنی، انتخابات پارلمانی برگزار نشد:

 
بلخ

 
بر اساس گزارش‌های ولایت بلخ، از میان ۲۸۰ مرکز رأی‌دهی، روز گذشته ۲۵۳ مرکز تمام روز و ۷ مرکز دیگر نصف روز باز بوده است. در نتیجه، روز گذشته ۲۷ مرکز انتخاباتی در ولایت بلخ مسدود بوده است.

 
مقام‌های کمیسیون انتخابات در ولایت بلخ می‌گویند که از ۲۷ مرکز مسدود انتخاباتی، ۱۴مرکز آن در شهر «چهاربولک» قرار دارد که اگر تهدید امنیتی برطرف شود، باز خواهد شد، ولی رئیس کمیسون مستقل انتخابات گفته که بدون حضور ناظرین، اجازه باز شدن مراکز رأی‌دهی را نخواهد داد.

 
بر اساس گزارش‌های ابتدایی از روند شمارش آرا در ولایت بلخ، از ۸۱ مرکز، ۸۹ هزار رأی جمع‌آوری شده است.

 
همچنین مقامات محلی ولایت بلخ افغانستان از کشته شدن ۴ ناظر انتخاباتی در این ولایت به دست افراد مسلح ناشناس خبر دادند.

 
جوزجان

 
از ولایت جوزجان نیز خبر می‌رسد که ۵۳ مرکز از ۵۹ مرکز رأی‌دهی در این ولایت باز بوده و بیشتر از ۶۰ هزار رأی جمع‌آوری شده که ۵۰ درصد رای‌دهندگان را زنان جوزجانی تشکیل داده اند.

 
مقام‌های کمیسیون انتخابات در جوزجان می‌گویند که شمارش آرا در مراکز رأی‌دهی تکمیل شده و صندوق‌ها به مرکز ولایت انتقال یافته است.

 
بر اساس گزارش‌ها، طالبان در ولایت جوزجان به سوی دو مرکز انتخاباتی تیراندازی کردند که تلفاتی به همراه نداشته است.

 
سمنگان

 
در ولایت سمنگان، از ۹۶ مرکز انتخاباتی، تنها ۴ مرکز در روز اول برگزاری انتخابات پارلمانی بسته بوده است.

 
مقام‌های محلی می‌گویند که طالبان روز گذشته تیراندازی‌های پراکنده‌ای در شهر «درصوف پایین» و منطقه «حضرت سلطان» داشتند، ولی نتوانستند روند رای دهی را مختل کنند.

 
بغلان

 
در ولایت بغلان، از مجموع ۱۹۹ مرکز رأی‌دهی، ۲۲ مرکز آن روز گذشته بسته بوده است.

 
بر اساس گزارش‌های محلی از این ولایت، مداخلات افراد مسلح غیرمسئول نیز در کنار طالبان در بغلان صورت گرفته و حتی تعدادی از افراد کمیسون مستقل انتخابات توسط این افراد مورد ضرب و شتم قرار گرفته شده‌اند.

 
از سوی دیگر، طالبان مرکز رأی‌ دهی «کیان» در شهر «دوشی» را به آتش کشیده و باعث شد که کارمندان کمیسون مستقل انتخابات از این مرکز فرار کنند، این رویداد اما تلفات جانی به همراه نداشت.

 
گزارش شده است که با وجود تهدیدهای امنیتی، حضور مردم در پای صندوق‌های رأی در ولایت بغلان، گسترده بوده است.

 
فاریاب

 
در فاریاب، از مجموع ۱۰۹ مرکز رأی‌دهی، ۸۲ مرکز باز و ۲۷ مرکز بنا به حضور مخالفان دولت افغانستان بسته بوده است، اما تحرکات دشمن تلفاتی به همراه نداشته است. مقام‌های کمیسیون انتخابات ولایت فاریاب می‌گویند که آرای جمع‌آوری شده در روز اول برگزاری انتخابات پارلمانی، به شهر «میمنه» انتقال یافته است.

 
قندوز

 
کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که انتخابات پارلمانی قندهار قرار است که روز شنبه هفته آینده (۵ آبان) برگزار شود. انتخابات پارلمانی قندهار به دلیل کشته شدن ژنرال «عبدالرازق» فرمانده پلیس این ولایت برای یک هفته به تاخیر افتاده است.

 
مشارکت در انتخابات

 
کمیسیون انتخابات حوالی ساعت ۱۱:۰۰ شب گذشته (۲۸مهر) اعلام کرد که در انتخابات روز شنبه، بیش از سه میلیون شهروند افغانستان شرکت کرده اند. برای شرکت در انتخابات پارلمانی ۸.۸ میلیون واجد شرایط رای‌دهی ثبت نام کرده بودند که بیش از ۳ میلیون آن ها زنان بوده اند.

 
۸۰ درصد آرا شمرده شده اند

 
رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان با اعلام شمارش ۸۰ درصد آرای انتخابات پارلمانی این کشور گفت که شمارش آراء در مراکز رای دهی تا پایان امروز انجام می شود. رئیس این کمیسیون، از مداخله برخی افراد در شماری از مراکز رای دهی در سراسر  این کشور ابراز نگرانی کرد و هشدار داد که در مراکزی که تقلب شده است، آراء باطل خواهد شد.

Share/Save/Bookmark
مرجع :مهر