سریسینا در نشست خبری مشترک با روحانی:
مناسبات اقتصادی میان ایران و سریلانکا تقویت می شود
حزب الله : رئیس جمهور سریلانکا گفت: با افتخار می گویم که مناسبات اقتصادی میان دو کشور پس از این سفر تقویت خواهد شد و ما امروز مذاکراتی را در حوزه های مختلف انجام دادیم.
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۹
کد مطلب : 168447
مناسبات اقتصادی میان ایران و سریلانکا تقویت می شود

 به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،«ماتریپالا سریسینا» رئیس جمهور سریلانکا ظهر امروز در نشست خبری مشترک با حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان اظهار داشت: روابط دیپلماتیک ما در ۱۹۶۱ برقرار شد و تا به امروز هم ادامه دارد، اما رابطه واقعی دو کشور به هزاران سال قبل باز می گردد.

 
وی گفت: با افتخار خدمت شما می گویم که مناسبات اقتصادی میان دو کشور پس از این سفر تقویت خواهد شد، ما امروز مذاکراتی را در حوزه های مختلف انجام دادیم. من معتقدم ما باید در راستای افزایش همکاری های اقتصادی اقدامات لازم را انجام دهیم، ایران یکی از خریداران عمده چای سریلانکا محسوب می شود.

 
سریسینا افزود: برای مدت های طولانی سریلانکا وارد کننده نفت خام از ایران بوده و این دولت ایران بود که ۵۰ سال قبل پالایشگاه نفتی را در سریلانکا احداث کرد. بنابراین ما از ایران تقاضا کردیم که صادرات نفت را به ما افزایش بدهد و نیازهای ما در این حوزه را تامین کند.

 
رئیس جمهور سریلانکا تصریح کرد: هم ایران و هم سریلانکا جزو قدیمی ترین کشورهای عدم تعهد هستند، از ۱۹۷۶ ک سریلانکا میزبان جنبش عدم تعهد بود رهبر انقلاب اسلامی ایران در آن نشست شرکت داشت و کشور ما بر سیاست های جنبش عدم تعهد پایبند است.

 
وی با بیان اینکه امروز شاهد امضای تفاهم نامه هایی میان ایران و سریلانکا بودیم، تصریح کرد: ما همچنین در خصوص دارو و تجهیزات پزشکی، حوزه پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر، حوزه سینما و تلویزیون، حوزه فرهنگ و حوزه علوم و فناوری تفاهم نامه هایی را امضا کردیم و  ما متعهد به انجام کلیه تفاهم نامه هایی هستیم که امروز امضا کردیم. 

 
رئیس جمهور سریلانکا افزود: ما از دولت ایران درخواست کردیم پرواز مستقیمی میان «تهران و کلمبو» برقرار شود تا گردشگران دو طرف راحت تر تردد کنند. ما همینطور از ایران خواستیم که سرمایه گذاری بیشتری را در سریلانکا داشته باشند و از تمامی کشورها دعوت می کنیم که در کشور ما سرمایه گذاری کنند. 

 
سریسینا گفت: دولت سریلانکا در راستای به وجود آوردن فضای مناسب برای سرمایه گذاران تسهیلاتی را از جمله معافیت مالیاتی فراهم آورده و من معتقدم که دو طرف باید در جهت ارتقای مناسبات تجاری تلاش های خود را افزایش دهند. 

 
وی در پایان خاطرنشان کرد: تمایل داریم از مساعدت های ایران جهت توسعه سریلانکا قدردانی کنم و در خاتمه تمایل دارم از رهبر انقلاب اسلامی، رئیس جمهور، دولت و مردم ایران به دلیل مهمان نوازی گرم آنها تشکر کنم.

Share/Save/Bookmark
مرجع :مهر