نویسنده کتاب فرنگیس:
مدافعان حرم گنجینه‌ای بی‌پایان برای ادبیات ایران هستند
حزب الله : نویسنده کتاب فرنگیس که مورد تقریظ و تفقد مقام معظم رهبری قرار گرفته است، گفت: مدافعان حرم گنجینه‌ای بی‌پایان برای ادبیات ایران هستند.
چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۶
کد مطلب : 180227
مدافعان حرم گنجینه‌ای بی‌پایان برای ادبیات ایران هستند
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،مهناز فتاحی ظهر امروز در مراسم معرفی و خوانش کتاب «فرنگیس» که در مجمتع آفتاب ولایت مشهد برگزار شد، اظهار داشت: نگارش این کتاب سه سال به طول انجامید؛ می‌شد در یک  سال آن را نوشت اما تلاش من این بود که هیچ خاطره‌ای ناگفته نماند؛ بنابراین از خانواده فرنگیس و مردم شهر نیز سئوال کردم تا آنچه حاصل می‌شود روایتی جامع و کامل باشد.

 
وی افزود: نگاهم از روز اول این بود که کتاب به زبان‌های مختلف ترجمه شود البته این یک کتاب قابلیت پرداخت به همه اشکال و قالب‌های هنری را دارد که با مجوز انتشارات امکان‌پذیر است.

 
نویسنده کتاب فرنگیس درباره برنامه‌های پیش‌رو برای معرفی این کتاب، گفت: پس از توجه مقام معظم رهبری اکثر شهرها برای برگزاری مراسم معرفی کتاب اعلام آمادگی کردند اما بعد از مشهد قرار است در کرمانشاه؛ شهر فرنگیس، برنامه‌ای برگزار شود.

 
فتاحی تصریح کرد: ما رهبری کتابخوان داریم که توجه ویژه‌ای به این موضوع دارند؛ ایشان بر حرکت کتاب و ثبت خاطرات تاکید می‌کنند. ایشان را ابتدا بهمن سال گذشته ملاقات کردم و درخواست کردم تقریظی بر کتاب بنویسند اما ایشان فرمودند باید کتاب را بخوانند که مدت کوتاهی پس از آن، کتاب را مطالعه و تقدیر کردند و سپس تقریظی بر آن نوشتند.

 
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر‌اینکه خانم فرنگیس کار با اسلحه را می‌دانست؟ گفت: فرنگیس روحیه محکمی دارد؛ در صحبت‌هایش می‌گفت اگر دوباره با دشمن روبه‌رو شود و تبر نباشد با چاقو دشمن را تکه تکه می‌کند. او برادر شوهری به نام قهرمان داشت که آهنگر بود و حتی ساخت تبر و اسلحه را نیز به فرنگیس یاد داده بود و آن تبر معروف در داستان را نیز قهرمان برای او ساخته بود که در نهایت شهید می‌شود‌.

 
نویسنده کتاب فرنگیس افزود: رحیم برادر فرنگیس است که بدون پرونده جانبازی و بسیجی سال‌ها جنگید؛ همچنین جبار برادر دیگر ایشان که جانباز و استاد دانشگاه بود که حرف‌های بسیاری برای گفتن داشتند اما اجل مهلت نداد و پیش از مصاحبه از دنیا رفتند بنابراین باید قدر گنج‌هایی که در اطرافمان است را بدانیم. گنج‌های بزرگی مثل مدافعان حرم و خانواده‌های آنها برای ما درس‌های بسیاری دارند؛ باید از خواندن و نوشتن نترسیم و خاطرات این بزرگواران ثبت شود چرا که در واقع قلم من و تبر فرنگیس یک کار انجام دادند.  

 
وی با بیان اینکه تمام لحظات این کتاب درس است، بیان کرد: در قسمتی از کتاب گفته شده است که فرنگیس با کمی آرد و آب روی سنگ، نان می‌پزد و جماعتی را مدیریت می‌کند؛ در واقع این کتاب درسی برای مدیریت بحران است که نشان می‌دهد اگر در کنار هم باشیم می‌توانیم بر مشکلات غلبه کنیم.

 
نویسنده کتاب فرنگیس با بیان اینکه این کتاب به چاپ هفتم رسیده است، خاطرنشان می‌کند: کتاب فرنگیس سال گذشته نامزد جایزه جلال آل‌احمد و کتاب سال دفاع مقدس شد؛ البته انتظار توجه بیشتر داشتم چرا که موضوع آن عالی است و من زمانی که برای کتاب فرنگیس گذاشتم می‌توانستم 10 کتاب بنویسم. طبق قرارداد با انتشارات، سهم من و خانم فرنگیس از درآمد کتاب برابر بوده و 6 درصد است اما البته که اگر هیچ درآمدی هم نداشته باشد چه ثروتی بالاتر از اینکه این کتاب مورد توجه مقام معظم رهبری به عنوان رهبری کتابخوان و ریزبین قرار می‌گیرد و مرا مورد تفقد قرار دادند که اتفاقی بی‌نظیر بود.

 
در ادامه فرنگیس حیدرپور؛ شیرزن کرمانشاهی و قهرمان کتاب فرنگیس در پاسخ به سئوالی که آیا تمام مردمان روستایش مانند او هستند، اظهار داشت: روستای آوه‌زین 200 کیلومتری کرمانشاه است و حدود 3 ساعت راه است. تمام مردم روستای ما اینچنین بوده و حتی بیشتر از من شجاع هستند. ما روحیه خوبی داریم و این خاصیت زندگی کوهستانی است.

 
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه تبر معروف داستان اکنون کجاست، تصریح کرد: تبر بر سر سرباز عراقی جا ماند. او دشمن بود باید با دشمن محکم برخورد کرد اکنون نیز اگر خدایی ناخواسته جنگی شود چندبرابر بیش از گذشته مقاومت می‌کنیم. رسیدن خدمت مقام معظم رهبری و همچنین سفر به مشهد و زیارت امام رضا(ع) حس خوب و خاصی داشت و از آن بسیار خوشحال هستم.

 
در ادامه با حضور جمعی از مسئولان استانداری خراسان‌رضوی، نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان‌رضوی، بسیج رسانه، پدر شهید مدافع حرم از بانوان فتاحی و حیدرپور تقدیر شد.

Share/Save/Bookmark
مرجع :تسنیم