نوشیدنی شفابخش در ماه رمضان
این روزها کشاورزان بشرویه با برداشت محصولی معجزه‌آسا به نام خاکشیر احساس رضایت داشته و لبخند بر لب‌هایشان جاری است.
پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۴
کد مطلب : 168815
نوشیدنی شفابخش در ماه رمضان
 همه ما از مادربزرگ‌ها یا قدیمی‌های فامیل درباره خواص صفرابر و ضدعطش خاکشیر مطالبی را شنیده‌ایم و نسخه‌های خانگی و کاربردی را می‌شناسیم اما تعداد کمی از ما با دیگر خاصیت‌های این دانه‌های ریز و خوش‌تراش سرخ‌رنگ آشنایی داریم.

 
دانه‌هایی که نه‌ تنها برای درمان برخی بیماری‌ها کاربرد دارند بلکه می‌توانند کیفیت زندگی ما را از این رو به آن رو کنند.

 
خاکشیر گیاهی است که به صورت خودرو در باغ‌ها و صحراها می‌روید و دارای برگ‌هایی با بریدگی زیاد و گل‌های زرد روشن از تیره شب‌بو است اما در شهرستان بشرویه علاوه بر رویش خودرو، گیاه خاکشیر در مزارع نیز کشت می‌شود.

 
"خاکشیر" اشتهاآور، مقوی معده، ضد تب، ملین و درمان مشکل سوء هاضمه است

 
خاکشیر جزو آن دسته از خوراکی‌هایی است که خوردن آن باعث از بین رفتن عطش و تشنگی می‌شود علاوه بر آن دارای خواص دارویی بسیار از جمله اشتهاآور، مقوی معده، ضد تب، ملین و برای درمان مشکلات سوء هاضمه کاربرد دارد.

 
خاکشیر محصول بسیار کم آبی است و به راحتی در شرایط آب و هوایی شهرستان کویری بشرویه سازگاری دارد و در سال‌هایی که بارندگی مطلوب باشد با سه نوبت آبیاری محصول خاکشیر آماده برداشت خواهد بود.

 
یکی از کشاورزان شهرستان بشرویه که به کشت خاکشیر مشغول است در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: این گیاه در سال‌هایی که بارندگی مناسب است تنها دو نوبت آبیاری نیاز دارد و کشت آن مناسب با شهرستان کویری بشرویه است.

 
کشت خاکشیر در مزارع پنبه به عنوان کشت دوم بسیار مقرون به صرفه است

 
محمدی با بیان اینکه کشت خاکشیر در مزارع پنبه به عنوان کشت دوم بسیار مقرون به صرفه است افزود: بذر خاکشیر را در مزارع پنبه در زمانی نزدیک به فصل برداشت پنبه است در مزارع کشت می‌کنیم.

 
وی افزود: زمانی که پنبه را از زمین برداشت می‌کنیم بذر خاکشیر نیز سبز شده و بعد از برداشت پنبه نیز این گیاه به صورت کامل رشد می‌کند و اگر بارندگی‌ها در سطح شهرستان افزایش یابد میزان نیاز آبیاری محصول خاکشیر به حداقل می‌رسد که این باتوجه به کم آبی‌های منطقه یک نکته بسیار مثبت به شمار می‌رود.

 
 
 
مرادی دیگر کشاورز شهرستان بشرویه در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: در فصل برداشت خاکشیر اکثر بانوان روستایی نیز برای برداشت محصول به زمین‌های کشاورزی آمده و برای آنها نیز زمینه درآمدزایی ایجاد می‌شود.

 
خراسان جنوبی از قطب‌های تولید گیاهان دارویی در کشور است

 
وی بیان کرد: با وجود دوره رشد کوتاه خاکشیر، کشاورز در مدت زمان کمتری به درآمد می‌رسد و کشاورزان به دلیل درآمدزایی و خواص فراوان دارویی آن را کشت می‌کنند از طرفی در کنار نیاز آبی کم محصول خاکشیر می‌توان گفت از درآمدزایی و اقتصاد خوبی نیز برخوردار است.

 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: خراسان جنوبی با توجه به اقلیم خاص یکی از قطب‌های تولید گیاهان دارویی در کشور محسوب می‌شود.

 
بهره‌وری درست از طبیعت باعث تداوم سودآوری و اشتغال درست و مناسب خواهد شد

 
هاشم ولی‌پورمطلق با بیان اینکه بهره‌وری درست از طبیعت برای استفاده دارویی باعث تداوم سودآوری و اشتغال درست و مناسب خواهد شد افزود: استفاده نادرست از طبیعت تخریب منابع طبیعی و نابودی گیاهان مفید در زیستگاه‌های نباتی را به دنبال دارد که در ایران هنوز روند استفاده از گیاهان دارویی چهره‌ای کهن با شیوه‌های قدیمی دارد.

 
وی بیان کرد: گیاهانی مانند زیره سبز، زنیان، نعنا، آلوئه ورا، مریم گلی، شوید، خاکشیر، مرزه، ختمی و رازیانه به صورت آبی کشت می‌شود و گیاهانی مانند آنغوزه، وشاء، کاکوتی، درمنه ترکی، اسپند، بادرنجبویه، اسطخودوس و مستار در عرصه‌های طبیعی رشد دارد.

 
شهرستان بشرویه مقام اول کشت خاکشیر در استان  را دارد

 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بشرویه اظهار داشت: شهرستان بشرویه با کشت محصول خاکشیر مقام اول را در استان خراسان جنوبی دارد.

 
حسین سرچاهی گفت: محصول خاکشیر محصولی کم آب و با دوره رشد کوتاه است که اکثراً در داخل مزارع دیگر کشت می‌شود و می‌تواند منبع در آمد خوبی برای کشاورزان باشد.

 
وی افزود: بیشترین صادرات خاکشیر بشرویه علاوه بر تامین نیاز استان به استان‌های خراسان رضوی، تهران و اصفهان است که با نام و نشان شهرستان بشرویه ارسال می‌شود.

 
 
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بشرویه تصریح کرد: در شهرستان بشرویه 820 کشاورز محصول خاکشیر را کشت می‌کنند و امسال 180 هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت این محصول است.

 
پیش‌بینی تولید 108 تن خاکشیر در شهرستان بشرویه

 
سرچاهی با بیان اینکه شهرستان بشرویه از نظر تولید، سطح زیرکشت مقام اول را در استان دارد اظهار داشت: بشرویه در خراسان جنوبی تنها شهرستانی است که خاکشیر به صورت زراعی کشت  شده و محصولی نوبرانه است. وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال 108 تن خاکشیر در این شهرستان تولید شود افزود: خاکشیر شهرستان با برند بشروی بسته‌بندی می‌شود.

 
پژوهشگر گیاهان دارویی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: خاکشیر مصارف دارویی چون رفع عطش، کاهش بیماری‌های قندی و یبوست دارد و جزو گیاهان دارویی به شمار می‌رود.

 
خاکشیر، التهاب کلیه را برطرف می‌کند

 
پویان، با بیان اینکه بیشترین کاربرد و استفاده این محصول برای رفع عطش، دفع سنگ کلیه و درمان یبوست است و جز گیاهان دارویی پرطرفدار محسوب می‌شود اظهار داشت: خاکشیر از نظر طب قدیم ایران گرم و تر است و التیام دهنده زخم و جراحات است.

 
پژوهشگر گیاهان دارویی در خراسان جنوبی گفت: جوشانده خاکشیر برای رفع اسهال‌های ساده و رفع ترشحات زنان مفید است و ادرار آور و تب بُر است.

 
وی با بیان اینکه این گیاه برای دفع کرم مفید است و التهاب کلیه را برطرف می‌کند بیان کرد: شربت خاکشیر خنک کننده است و برای رفع گرمازدگی با آب سرد مصرف می‌شود.

 
پویان افزود:برای بهبود فشار خون خاکشیر را بکوبید و شب موقع خواب کف پا تا مچ را با آن ضماد کنید.

Share/Save/Bookmark
مرجع :تسنیم