ستاره‌های اروپایی با ریشه‌های آفریقایی
دیدار بلژیک و فرانسه در نیمه نهایی جام جهانی که با حضور پررنگ و درخشش ستاره‌های آفریقایی تبار آن‌ها همراه بود، توجه رسانه‌ها را به تنوع نژادی این دو تیم اروپایی جلب کرد.
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۶
کد مطلب : 172963
ستاره‌های اروپایی با ریشه‌های آفریقایی
 پیش بینی «په له» اسطوره فوتبال برزیل که یک تیم آفریقایی در آغاز قرن بیست و یکم قهرمان جام جهانی (۲۰۰۲) می‌شود، اشتباه از آب درآمد. حتی تورنمنت امسال در روسیه اولین جام جهانی از سال ۱۹۸۲ تاکنون است که هیچ تیم آفریقایی به مرحله حذفی راه نیافت.

 
در حالی که هضم این نتایج برای هواداران مصر، مراکش، نیجریه، سنگال و تونس که به نمایندگی از قاره آفریقا در تورنمنت امسال حضور داشتند، دشوار است که دیدار نیمه نهایی امسال بین فرانسه و بلژیک که تعداد قابل توجهی از مهاجران آفریقایی را در ترکیب خود دارند، برگزار شود.

 
در مجموع ۲۴ بازیکن یا ۵۰ درصد شاگردان دیدیه دشام و روبرتو مارتینز نیاکان آفریقایی دارند. ۶.۸ درصد و ۱۲.۱ یک درصد جمعیت این دو کشور را مهاجران تشکیل می‌دهند. این آمار خیره کننده نشانگر اهمیت ادغام جمعیت است.

تیم ملی فرانسه در حالی سه شنبه شب در نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ مقابل بلژیک به میدان رفت که ۲۴ بازیکن با ریشه‌های آفریقایی در دو تیم حضور دارند.

 
شاگردان «دشان» سرمربی تیم ملی فرانسه با تنها گل «ساموئل اومتیتی» به برتری دست یافته و برای سومین بار فینالیست شدند. بلژیک هم برای کسب عنوان سوم جام باید برابر بازنده دیدار انگلیس و کرواسی به میدان برود.

فرانسه ۱۵ بازیکن آفریقایی تبار در فهرست ۲۳ ملی پوش خود برای تورنمنت روسیه دارد. سرمربی فرانسه دستکم پنج بازیکن در اختیار دارد که به خاطر متولد شدن در کشور‌های آفریقایی یا داشتن والدین آفریقایی، واجد شرایط بازی برای تیم‌های آفریقایی بوده اند.

انگولو کانته، جبرئیل سیدیبه و عثمان دمبله سه بازیکن فرانسوی هستند که می‌توانستند برای مالی بازی کنند. استیو ماندانا، استیون انزونزی و پرینل کیمپبه شرایط پوشیدن پیراهن تیم ملی کنگو را داشتند.

 
کیلین امباپه و ساموئل اومتیتی کامرونی تبار هستند. امباپه بازی درخشانی مقابل بلژیک داشت. خانواده پل پوگبا هم اهل گینه هستند. علاوه بر این، نبیل فکیر (الجزایر)، بلیز ماتوئیدی (آنگولا)، عادل رامی (مراکش)، توماس لمار (نیجریه)، بنیامین مندی (سنگال)، کورنتا تولیسو (توگو) همگی ریشه‌های آفریقایی دارند.

 
در تیم بلژیک دستکم یکی از والدین وینسنت کمپانی، روملو لوکاکو، میچی باتشوایی، یوری تیلمانس و ددریک بویاتا کنگویی است. کنگو تا سال ۱۹۶۰ مستعمره بلژیک بود.

 
مروان فلاینی و ناصر الشاذلی مراکشی تبار هستند. پدر موسی دمبله اهل مالی است. پدر آکسل ویتسل هم متولد جزایر کارائیب فرانسه است. در مجموع ۹ بازیکن از ۲۳ بازیکن بلژیک در جام جهانی آفریقایی تبار هستند که به نمایندگی از این کشور اروپایی در جام جهانی حضور دارند.

Share/Save/Bookmark
مرجع :ایرنا