عوامل اصلی گرانی میوه مشخص شد
حزب الله : رئیس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی تهران، علل اصلی گرانی میوه و صیفی در بازار را ارایه نکردن فاکتور و خالص فروشی توسط بارفروشان، سودجویی واسطه گران، نبود تعادل در عرضه و تقاضا و اعتصاب کامیون داران عنوان کرد.
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۱
کد مطلب : 170640
عوامل اصلی گرانی میوه مشخص شد
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، «اسدالله کارگر» افزود: نوسان قیمت میوه و صیفی ارتباط چندانی به خرده فروشی‌ها ندارد، زیرا به دلیل حضور دلالان و قانونمند نبودن خرید میوه و صیفی در مبداء و ارایه نشدن فاکتور و خالص فروشی توسط برخی از بارفروشان قیمت این محصولات در مقصد با افزایش روبرو می‌شود.

 
وی اظهارداشت: طبق قانون باید بارفروشان میوه و سبزی و صیفی را خالص فروشی و با فاکتور عرضه کنند این درحالیست که اکنون بیش از ۴۰ درصد بارفروشان فاکتور برای فروش میوه، سبزی ارایه نمی‌کنند که همین بی قانونی منجر به تنش اعضای صنف فروشندگان میوه و سبزی با سازمان تعزیرات حکومتی در قیمت گذاری و عرضه محصول می‌شود.

 
وی با بیان اینکه واسطه گران برای سود بیشتر میوه و سبزی را بدون فاکتور به اعضای صنف فروشندگان میوه و سبزی می‌فروشند، تصریح کرد: اعتصاب اخیر کامیون داران نیز در افزایش قیمت محصولات مذکور بی تاثیر نبوده است.

 
کارگر بر این باور است که صنف فروشندگان میوه و سبزی پس از خرید از بارفروشان می‌توانند با ۳۵ درصد افزایش نرخ میوه، سبزی و صیفی را به دست مصرف کنندگان برسانند البته این ۳۵ درصد هزینه‌های کارگری، حمل و نقل و سود فروشنده را شامل می‌شود.

 
رئیس اتحادیه صنف فروشندگان طبق نرخ نامه قیمت انواع میوه، سبزی و صیفی را از امروز ۲۱ تا ۲۷ خردادماه را چنین اعلام کرد: قیمت هر کیلوگرم گیلاس بین ۱۲ تا ۲۵ هزار تومان، آلبالو خارجی بین ۸ تا ۱۲ هزار تومان، توت فرنگی کرج بین ۶ تا ۱۷ هزار تومان، توت فرنگی گرگان بین ۴ تا ۱۰ هزار تومان، زردآلو فلکه‌ای بین ۸ تا ۱۳ هزار تومان، زردآلو بادامی‌بین ۴ تا ۸ هزار تومان، زردآلو شکر پاره بین ۲ تا ۷ هزار تومان، گلابی جنگلی بین ۵ تا ۱۲ هزار تومان، گوجه سبز بین ۱۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان و هلو بین ۲ تا ۷ هزار تومان است.

 
وی افزود: همچنین قیمت هر کیلو کیوی بین ۱۵۰۰ تا ۶ هزارتومان، پرتقال رسمی‌شمال بین ۲ تا ۳۵۰۰ تومان، پرتقال تامسون بین ۳ تا ۶ هزار تومان، سیب لبنانی زرد بین ۱۵۰۰ تا ۶ هزارتومان، سیب قرمز بین ۱۵۰۰ تا ۴ هزار تومان، انگور یاقوتی بین ۵ تا ۱۱ هزار تومان، لیموترش ریز بین ۷ تا ۱۳ هزار تومان و لیموترش سنگی بین ۱۰ تا ۱۶ هزار تومان به فروش می‌رسد.

 
کارگر تصریح کرد: امروز قیمت هر کیلوگرم موز ۵۵۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان، انبه بین ۱۰ تا ۱۸ هزار تومان، نارگیل (۲۵ عددی) بین ۳۰ تا ۷۰ هزار تومان و آناناس کارتنی بین ۸۰ تا ۱۲۰ هزارتومان است.

 
به گفته وی، همچنین نرخ هرکیلوگرم خربزه، ملون و طالبی شاه پسند ۱۵۰۰ تا ۴ هزار تومان، دستنبو بین ۸۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، طالبی بین یک هزار تا ۴ هزارتومان و هندوانه بین یک هزار تا ۲۳۰۰ تومان عرضه می‌شود.

کارگر درباره قیمت انواع صیفی در تهران نیز اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم خیار گلخانه‌ای عرضه شده در بازار ۱۲۰۰ تا ۳ هزار تومان، خیار گلخانه‌ای بین یک هزار تا ۲۵۰۰ تومان، گوجه فرنگی گلخانه‌ای بین ۲ تا ۴ هزار تومان، گوجه فرنگی نو بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان است.

 
وی، نرخ برگ مو بین ۶ تا ۱۶ هزار تومان، کاهو پیچ سالادی بین یک هزار تا ۲۲۰۰ تومان، کاهو رسمی‌بین ۸۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان، بادمجان دلمه‌ای بین ۶۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان، بادمجان قلمی‌بین ۸۰۰ تا ۲ هزار تومان، بادمجان گلخانه‌ای بین ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان، کدو مسمایی بین یک هزار تا ۲۲۰۰ تومان، لوبیاسبز بین ۲ تا ۴ هزار تومان، نخودفرنگی بین یک هزار تا ۳ هزار تومان، هویج بین یک هزار تا ۲۳۰۰ تومان اعلام کرد.

 
به گفته کارگر، قیمت هر کیلوگرم پیاز زرد بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان، پیاز شیری بین ۷۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان، سیب زمینی استانبولی بین یک هزار تا ۴ هزار تومان، سیب زمینی نو بین ۵۰۰ تا ۱۷۰۰ تومان، سیرتازه بین ۲۵۰۰ تا ۷ هزار تومان، سیر خشک بین ۵ تا ۱۱ هزارتومان، انواع سبزی جور بین ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان و سبزی خوردن بین ۸۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان است.

 
رییس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی میدان مرکزی تره بار تهران اضافه کرد: نرخ سود اعضا در میدان میوه و سبزی تهران روی فاکتور خرید ۱۵ تا ۲۰ درصد و برای خرده فروشی‌ها بین ۲۵ تا ۳۵ درصد محاسبه می‌شود.

 
براساس بررسی‌های میدانی در بازار مصرف، قیمت انواع میوه در میادین میوه و تره بار شهرداری تهران بالای ۸ هزارتومان و گوجه فرنگی بین ۳ تا ۶۵۰۰ تومان عرضه می‌شود.

 
براساس آمارها، سالانه بیش از ۱۲۰ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و از این میزان نزدیک ۲۰ میلیون تن محصولات باغی در کشور تولید می‌شود که طبق سیاست وزارت جهادکشاورزی برای حمایت از تولید داخلی، واردات انواع میوه بجز نارگیل، آناناس، انبه و موز از سال ۱۳۹۰ ممنوع است.

 
گمرک جمهوری اسلامی‌ایران سیزدهم اسفندماه پارسال در بخشنامه ای، میوه‌های «منگوستین» و «پاپایا» را از فهرست ممنوعیت خارج کرد، اما چند روز بعد به طور مجدد ممنوعیت واردات آن‌ها برقرار شد.

Share/Save/Bookmark
مرجع :ایرنا