در پاسخ به واشنگتن
وزارت دفاع روسیه: مدارک قطعی درباره حمله شیمیایی اخیر در حلب داریم
حزب الله : وزارت دفاع روسیه ادعاهای وزارت خارجه آمریکا درباره عدم وقوع حمله شیمیایی در حلب سوریه در ماه گذشته میلادی را رد و تاکید کرد، روسیه مدارک قطعی از این حمله دارد.
شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۹
کد مطلب : 184799
وزارت دفاع روسیه: مدارک قطعی درباره حمله شیمیایی اخیر در حلب داریم
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: بیانیه وزارت خارجه آمریکا تنها تلاشی برای توجیه تروریست‌های بین‌المللی فعال در ادلب و افراد مرتبط با کلاه سفیدهای دروغین است که با اقدامات تحریک‌آمیز خود غربی‌ها را به دردسر انداختند.

 
این وزارتخانه تاکید کرد: روسیه مدارک قطعی دارد که نشان می‌دهند تروریست‌ها در تاریخ ۲۴ نوامبر ۲۰۱۸ در حلب از خمپاره‌های حاوی مواد شیمیایی سمی علیه غیرنظامیان استفاده کردند.

 
وزارت دفاع روسیه در ادامه نیز بیانیه وزارت خارجه آمریکا را تلاشی احمقانه برای اعمال فشار بر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی با هدف مانع تراشی در انجام تحقیقاتی واقعی دانست.

 
این وزارتخانه آورده است، انتقال مواد سمی به تروریست‌ها و کلاه سفیدها از سوی سازمان‌های اطلاعات غرب همزمان با اظهارات وزارت خارجه آمریکا درباره آمادگی‌شان برای هدف گرفتن سوریه انجام می‌گیرد.

 
در ادامه بیانیه روسیه با اشاره به اینکه حملات جنگنده‌های آمریکایی به شهر هجین و منطقه اطراف آن موجب مرگ ده‌ها غیرنظامی شدند، آمده است، هدف از اتهامات واشنگتن علیه مسکو و دمشق دور کردن توجه جامعه جهانی از جنایات جنگنده‌های آمریکایی در شرق سوریه است.

 
پیشتر وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای انجام هرگونه حمله شیمیایی در حلب را تکذیب کرده و مدعی شده بود، حمله در این شهر با استفاده از گاز اشک‌آور انجام شد.

 
این وزارتخانه مسکو را به کمک به دمشق برای اعلام یک حمله شیمیایی دروغین در ادلب و بهانه کردن آن برای تضعیف آتش‌بس شکننده در این شهر متهم کرد.

 
واشنگتن نظامیان روسیه و سوریه را به دست داشتن در این حمله با هدف تضعیف اعتماد دمشق به آتش‌بس در ادلب متهم کرد.

 
وزارت خارجه آمریکا مدعی شد، نیروهای حامی دولت سوریه کنترل این موقعیت را در دست داشتند و پیش از آنکه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تحقیق مورد نظر خود را انجام دهد، منطقه را آلوده کردند.

 
این وزارتخانه در ادامه به روسیه و سوریه درباره ورود به محل حمله هشدار داده و از این دو کشور خواست جان بازرسان مستقل را تضمین کنند تا امکان محاکمه مسؤولان فراهم شود.

 
انگلیس نیز در بیانیه مشابهی اعلام کرد، احتمال استفاده از کلر یا دست داشتن مخالفان در این حمله بسیار بعید است.

 
سخنگوی وزارت خارجه انگلیس تحقیقاتی که سازمان منع سلاح‌های شیمیایی انجام می‌دهد را تایید کرده و گفت: احتمالا این حمله اتفاقی برنامه‌ریزی شده با هدف مشارکت دادن مخالفان یا عملیاتی بوده که به دلیل یک اشتباه از چارچوب خود خارج شد و روسیه و دمشق تلاش کردند از آن در راستای منافع خود استفاده کنند.

Share/Save/Bookmark
مرجع :ایسنا