ایتالیا، کابوس جدید اروپا
حزب الله : یک روزنامه آلمانی با توجه به موفقیت چشم گیر احزاب پوپولیستی با مواضع ضد اروپایی در انتخابات پارلمانی اخیر ایتالیا، این کشور را مسئله و کابوسی جدید برای اتحادیه اروپا ارزیابی کرد.
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۴
کد مطلب : 164132
ایتالیا، کابوس جدید اروپا
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه در ایتالیا پوپولیست ها موفقیت چشمگیری به دست آوردند. آن ها نمی خواهند به قواعد اروپایی پایبند باشند چه درباره مسئله بدهی های این کشور و یا یک سیاست پناهندگان مشترک. به این ترتیب ایتالیا اروپا را در برابر مسائل جدید بزرگی قرار می دهد.

 
بنابر اعلان رسانه های ایتالیایی، پس از ائتلاف احزاب دست راستی که حدود 37 درصد آرای انتخابات دیروز (چهارم مارس- سیزدهم اسفندماه) را به دست آوردند، حزب پنج ستاره به تنهایی حائز بیش از 30 درصد آرا شد تا پیروز بزرگ این انتخابات لقب بگیرد.

 
به این ترتیب، ائتلاف حاکم به رهبری حزب «دموکرات» با کسب حدود یک چهارم آرا شکستی سنگین را تجربه کرد تا از هم اکنون موقعیت خود را در جایگاه اپوزیسیون دولت آتی تعریف کند.

 
حدود 75 درصد ایتالیایی ها در این انتخابات شرکت کرده اند که تقریبا با میزان مشارکت آنها در انتخابات 2013 میلادی است.

 
به نوشته روزنامه "هانوفرشه آلگماینه سایتونگ"، روز گذشته می توانست یک دوران جدید و بهتر برای اروپا آغاز شود. بعد از چندین ماه بن بست و سکون سیاسی در آلمان می رفت تا کار تقویت بیشتر اتحادیه اروپا آغاز شود. روز گذشته بعد از حدود 5 ماه از انتخابات پارلمانی آلمان، با رای مثبت سوسیال دموکرات ها به قرارداد ائتلاف بزرگ مسیر برای تشکیل ائتلاف بزرگ و دوتی پایدار در آلمان هموار شد و به این ترتیب انتظارهای رئیس جمهور فرانسه برای دستیابی به یک شریک مطمئن در برلین بالاخره به سر آمد. البته در اروپا معمولا منوال امور به این صورت است که یک بحران سریعا جایگرین بحران دیگری می شود.

 
درست در لحظه ای که در آلمان نظمی سیاسی حاکم شده و فرانسه نفس راحتی کشید، ایتالیا دلیلی برای نگرانی بزرگ در این اتحادیه ایجاد کرد. البته رم اغلب بعد از انتخابات پارلمانی در طول تاریخ خود معمولا شگفت زده می شد و هرگز مناسبات روشن و آشکاری در نظام سیاسی ایتالیا دیده نمی شد. در طول 70 سال گذشته در این کشور 64 دولت تشکیل شده است. اما حالا شکل گیری 65 امین دولت ایتالیا می تواند این کشور را که در برخورد با بحران های دولتی شرایط خوبی داشت در معرض خطر قرار دهد، چرا که انتخابات پارلمانی یکشنبه در ایتالیا عرصه سیاسی در این کشور را اساسا تغییر داده است.

 
لوئیجی دی مایو، نامزد حزب "جنبش پنج ستاره"  و برنده این انتخابات صبح دوشنبه و بعد از اعلام نتایج اولیه در برابر عموم مردم اعلام کرد که امروز جمهوری سوم آغاز می شود.

 
وی که  با 31 سال سن حالا شانس این را دارد جوان ترین نخست وزیر ایتالیا شود نتیجه را   تاریخی و احساس خود را غیر قابل توصیف خواند.

 
 روزنامه ایتالیایی "لا استامپا" پس از اعلام نتایج انتخابات این کشور نوشت: دی مایو پیروز د. تشکیل دولت در ایتالیا غیر ممکن است.

 
"جنبش پنج ستاره" که شمار درخور توجهی از کرسی‌های پارلمان و مجلس سنا را به خود اختصاص داده، در کارزار انتخاباتی مخالفت خود را با ائتلاف با احزاب دیگر اعلام کرده بود.

 
آندرا مارکوچی، یکی از نمایندگان حزب دموکراتیک در پارلمان ایتالیا پس از ناکامی سوسیال‌دموکرات‌ها با انتشار پیامی در شبکه فیس‌بوک گفت: «رأی‌دهندگان به روشنی و قاطعانه خواست و نظر خود را اعلام کردند. پوپولیست‌ها برنده شده‌اند و حزب دموکراتیک شکست خورده است.» او افزود: ما در نقش اپوزیسیون فصلی تازه را آغاز خواهیم کرد.

 
حالا در بروکسل، برلین و پاریس این درام غم انگیز در ایتالیا با توجه و دقت زیادی دنبال می شود. سیاستمداران اروپایی موضع محتاطانه‌ای را در قبال نتایج اولیه این انتخابات اتخاذ کرده‌اند.

Share/Save/Bookmark
مرجع :تسنیم