از گروه‌مان در جام جهانی راضی هستم
کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: داستان فوتبال و قرعه‌کشی همین است، قرار نیست همیشه مسیر‌های راحت در مقابل شما قرار بگیرد.
شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۳
کد مطلب : 156564
از گروه‌مان در جام جهانی راضی هستم
                                                                                                  
 علی کریمی کاپیتان سابق تیم ملی و یکی از چهره‌های محبوب فوتبال ایران به صراحت اعلام می‌کند خیلی خوب شد که ایران در گروه B جام جهانی با پرتغال، اسپانیا و مراکش هم گروه شد.

 
علی کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان که مشروح آن را در زیر می‌خوانید، به نکات بسیار مهمی اشاره کرده که در شرایط کنونی قابل تامل و بررسی است:

 
*قرعه‌کشی جام جهانی برگزار شد و ایران در گروه مرگ قرار گرفت.

 
بالاخره این قرعه سخت می‌تواند عوض قرعه راحتی باشد که در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی به تیم ملی افتاد. داستان فوتبال و قرعه‌کشی همین است. قرار نیست همیشه مسیر‌های راحت در مقابل شما قرار بگیرد. شما دقت کنید تیم ملی در قرعه‌کشی صورت گرفته در انتخابی جام جهانی در گروه آسان‌تری قرار داشت. ما با کره‌جنوبی و ازبکستانی هم گروه بودیم که نسبت به سال‌های قبلا ضعیف‌تر شده بودند و به همین ترتیب به عنوان تیم اول و بدون دردسر به جام جهانی صعود کردیم. در گروه اول امارات، عراق، استرالیا، ژاپن و عربستان حضور داشتند که واقعا گروه مرگ بود. در آن مقطع قرعه ایران خیلی آسان‌تر بود و حالا در جام جهانی یک قرعه سخت نصیب تیم ملی شده است.

 
*شما خودتان بیشتر دوست داشتید تیم ملی در جام جهانی با چه تیم‌هایی هم گروه می‌شد؟

 
در این زمینه نظرات مختلفی وجود دارد، اما من شخصا از گروهی که تیم ملی در آن قرار گرفت راضی هستم. بیاییم ببینیم در جام جهانی دنبال چه چیزی هستیم. نتیجه گرفتن یا فوتبال خوب بازی کردن؟ برخلاف خیلی‌ها که دوست داشتند تیم ملی در گروه اول قرار می‌گرفت تا کار راحت‌تری داشته باشد، اتفاقا همگروهی با اسپانیا، پرتغال و مراکش اتفاق بزرگ و خوبی است و فوتبال‌های تماشایی برای تیم ملی خواهد بود که همیشه در ذهنشان می‌ماند.

 
*ایران اگر در گروه اول قرار می‌گرفت کار راحت‌تری برای صعود از گروه برای اولین بار داشت.

 
من یک سوال می‌پرسم! صعود کردن از یک گروه آسان واقعا کار بسیار بزرگی است؟ مگر نمی‌گوییم تیم ملی مدت‌هاست باختی را تجربه نکرده و به راحتی گل نمی‌خورد و سال‌های سال است که رنکینگ اول آسیا را در اختیار دارد و عملکرد درخشانی داشته است؟ تیم ملی بعد از روسیه میزبان و برزیل سومین تیم صعود کننده به جام جهانی بود که آمار روی کاغذ نشان داد که این کار را با اقتدار انجام داد. درست است که اسپانیا و پرتغال واقعا حریفان قدرتمندی هستند، اما ما هم تیمی هستیم که فوتبالیست‌های خوبی دارد و از همه مهم‌تر هدایت آن بر عهده یک مربی بین‌المللی است که اتفاقا هم فوتبال اسپانیا را به خوبی می‌شناسد و پرتغال هم که کشور خودش است.

 

به هر حال آن آمار‌ها و صحبت‌هایی که درباره موفقیت تیم ملی درباره‌اش در این چند سال بحث می‌شد باید یک جا در مسابقات بزرگ هم به چشم بیاید. فکر می‌کنم عیار واقعی تیم ملی در همین جام جهانی مشخض خواهد شد. اینجا و در مقابل تیم‌های بزرگی مثل اسپانیا و پرتغال باید رکورد نباختن و گل نخوردن و موفقیت‌ها و آمار‌های دیگری که بار‌ها درباره‌اش صحبت شده باید ادامه پیدا کند.

 
*خیلی‌ها از همین حالا تیم ملی را حذف شده می‌دانند.

 
این صحبت‌ها را قبول ندارم. باید یادتان بیاید که قبل از جام جهای ۲۰۰۶ آمدند انتظارات مردم از تیم ملی را بالا بردند و از صعود راحت ایران از گروه خود حرف زدند. در حال حاضر ما با یک قرعه سخت و به نظر من خوب رو به رو شده‌ایم که باید نهایت استفاده ار از آن ببریم. اینکه از الان این ذهنیت به وجود بیاید، چون در گروه سختی هستیم حذف خواهیم شد هم درست نیست. این تیم ملی پتانسیل انجام دادن کار‌های بزرگ را دارد. منتهی باید از برنامه ریزی و تدارکات بهتری در راه آماده سازی صورت بگیرد.

 
*کارلوس کی‌روش مدت‌هاست که به نداشتن برنامه ریزی مناسب و عدم حمایت از تیم ملی معترض است. نظر شما در این مورد چیست؟

 
شما توجه کنید که کشور‌های عربستان، استرالیا، کره‌جنوبی و ژاپن در همین ماه‌های گذشته با چه تیم‌هایی بازی دوستانه برگزار کرده‌اند و از این به بعد هم چه مسابقاتی را انجام خواهند داد. آن وقت برنامه مسابقات تدارکاتی تیم ملی ایران را هم با همین کشور‌های آسیایی دیگر مقایسه کنید. خودتان متوجه ایراد کار خواهید شد. ممکن است بگویند آنها پول و اسپانسر و حق پخش دارند و ما نداریم! اما آقایان اگر نمی‌توانند یک بازی دوستانه درست و حسابی برای تیم ملی بگذارند پس چرا مانده‌اند؟ خب جایشان را بدهند به کسانی که می‌توانند پول بیاورند و کار‌های بزرگ انجام بدهند.

 
*خیلی از کارشناسان عقیده دارند که با توجه به هم گروهی با پرتغال و اسپانیا تیم ملی باید با تیم‌های بزرگ قبل از جام جهانی مسابقه دوستانه برگزار کند. این نظر را قبول دارید؟

 
تنها با برگزار کردن بازی‌های بزرگ دوستانه است که ترس بچه‌ها از بازی مقابل تیم‌های بزرگ خواهد ریخت و تجربه‌های بزرگی کسب خواهند کرد. الان وقت این نیست به آمار و نباختن و رکورد و این بحث‌ها فکر شود. حالا باید فدراسیون برنامه ریزی‌هایی داشته باشد که تیم ملی حتما چند بازی دوستانه با تیم‌های صاحب نام انجام بدهد. در غیر این صورت در جام جهانی نتیجه نخواهیم گرفت. با بازی کردن مقابل تیم‌هایی، چون توگو، ونزوئلا، پاناما و ... چه کار بزرگی کرده‌ایم؟ چه اتفاق خوبی برای فوتبال ایران رخ می‌دهد؟ بازی با این کشور‌های درجه چندم اگر دستاوردی داشت شک نکنید تیم‌های بزرگ دیگر آسیا به جای بازی کردن با تیم‌های بزرگ و صاحت نام به سراغ آنها می‌رفتند!

 
*اخیرا کارلوس کی‌روش هم گلایه‌های بسیار تندی علیه مدیریت فدراسیون فوتبال مطرح کرده است.

 
آقایان که جواب سوالات ما را ندادند. نزدیک هفت سال است که هدایت تیم ملی را به کی‌روش داده‌ایم و می‌بینیم که او هنوز هم با مدیریت مشکل دارد. به اندازه کافی آن چیزی که در فوتبال ایران می‌گذرد با همین مثال انتقاد‌های سرمربی تیم ملی مشخص است. الان قرعه‌کشی جام جهانی انجام شد و هنوز درگیر حواشی و مشکلاتی هستیم که هفت سال است کی‌روش درباره‌اش صحبت می‌کند و فدراسیون نتوانسته آنها را حل کند. هیچ کسی هم این وسط پاسخگو نیست و کسی به مردم نمی‌گوید که بالاخره تا کی باشد شاهد این بحث‌ها و اجرا نشدن خواسته‌های سرمربی تیم ملی باشند. مدیریت کردن در این فوتبال سخت نیست.

 

بروید ببینید ژاپن و کره و عربستان و امارات و قطر و استرالیا دارند چه کار می‌کنند شما هم همان را انجام بدهید. برای فدراسیون ۵ ستاره و بهترین فدراسیون سال آسیا زشت است که هفت سال سرمربی سرشناس تیم ملی‌اش خواسته‌هایی داشته باشد که اجرایی نشوند. به نظر شما زشت نیست؟!

 
*شما تجربه بازی کردن مقابل پرتغال در جام جهانی را دارید. به نظر شما مهمترین موضوعی که باید توسط بازیکنان تیم ملی در بازی‌های بزرگ انجام شود چیست؟

 
الان بحث این نیست که من علی کریمی چه می‌گویم. در حال حاضر فقط و فقط باید تدارکات مناسب و بازی‌های دوستانه بزرگ برای این بچه‌ها بگذارند و مسابقات دوستانه به درد نخور را تعطیل کنند. در همین جام جهانی اگر ما بتوانیم جلوی پرتغال و اسپانیا فوتبال خوبی انجام بدهیم برای بازیکنان حاضر در تیم ملی و فوتبال ایران هم بهتر خواهد بود. چون با کشور‌هایی بازی خواهیم کرد که در کل دنیا طرفدار دارند و تمام مسابقات آنها مورد توجه تمام جهان قرار خواهد گرفت. استعداد بازیکنان جوان تیم ملی مقابل اسپانیا و پرتغال خیلی بیشتر از روسیه و اروگوئه یا مسابقه با تیم‌های این چنینی دیگر دیده خواهد شد.

Share/Save/Bookmark
مرجع :میزان