قاضی عسکر:
دیه شهدای مسجدالحرام پرداخت نشد/ شهدای منا اولویت رسیدگی سعودی‌ها نیست
حزب الله : نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تاکید بر اینکه در مذاکرات حج امسال هم موضوع شهدای فاجعه منا پیگیری شد، افزود: سعودی‌ها شهدای منا را در مرحله دوم رسیدگی قرار داده‌اند و دیه شهدای مسجدالحرام را محاسبه کرده اما مدعی شده‌اند به خاطر نبود سفارت ایران در عربستان نمی‌توانند آن را پرداخت کنند.
پنجشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۴
کد مطلب : 173654
دیه شهدای مسجدالحرام پرداخت نشد/ شهدای منا اولویت رسیدگی سعودی‌ها نیست
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، حجت الاسلام‌والمسلمین سید علی قاضی عسکر در برنامه «گفتگوی ویژه خبری» شبکه دو سیما گفت: در حالی که مسافران سفرهای تفریحی 500 تا هزار یورو می‌گیرند، حاجیان برای اقامت 35 تا 40 روزه در عربستان نیازمند یک حداقل ارز همراه هستند.

 
وی افزود: ارز مورد نیاز برای مسکن، تغذیه، تدارکات و حمل و نقل حجاج ایرانی با مصوبه دولت در اسفند 96 به نرخ 3883 تومان به ازای هر دلار خریداری شد.

 
قاضی عسکر با انتقاد از برخی مباحث در فضای مجازی با عنوان حج یارانه‌ای اظهار کرد: این مساله به هیچ وجه درست نیست و ظلم به حاجیان ایرانی است.

 
سرپرست زائران ایرانی از حاجیان خواست همچون سال‌های گذشته از طرح مباحث تفرقه افکنانه در حج خودداری کنند و با توجه به داعیه دار بودن جمهوری اسلامی در وحدت امت اسلامی بر روی این موضوع تمرکز کنند.

 
وی گفت: 10 هزار و 350 زائر ایرانی امسال از اهل سنت هستند که باعث عزت جمهوری اسلامی و مبلغان کشورمان خواهند بود.

 
قاضی عسکر افزود: پس از حج پارسال 26 کمیته آسیب شناسی تشکیل شد و تلاش شده با بهره‌گیری از نقطه نظرات کارشناسی این کمیته‌ها​ آسیب‌های پارسال در حج 97 دیده و تکرار نشود.

 
وی گفت: در اجرای دیپلماسی حج با کشورهای مختلف در ارتباط هستیم و این ارتباطات بسیار تأثیرگذار هستند.

 
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: در مذاکره با طرف سعودی تأکید کردیم که روابط سیاسی با مسائل حج متفاوت است و سعودی‌ها پذیرفتند که این دو را از هم جدا کنند، از این رو سال گذشته شاهد حجی در امنیت، با عزت و کرامت بودیم و تلاش می‌کنیم که حج امسال هم بهتر از پارسال در امنیت و با آرامش بیشتر برگزار شود.

 
قاضی عسکر در پاسخ به سؤالی درباره تفاوت نرخ برخی از کاروان‌ها گفت: همه حجاج ایرانی در حمل و نقل، تغذیه و تداراکات یکسان هستند و هیچ تبعیضی میان زائران ایرانی وجود ندارد و تنها تفاوت در پرداخت‌ها در موضوع مسکن و محل اقامت حجاج است، البته تلاش کرده‌ایم تا قیمت تمام شده سفر به سرزمین وحی از زائران بیت الله الحرام گرفته شود و صرفه جویی‌های لازم برای جلوگیری از افزایش جهشی هزینه‌های حج امسال انجام شده است.

 
قاضی عسکر یادآور شد: در پایان سفر اگر صرفه جویی دیگری صورت گیرد مابه التفاوت پرداختی و هزینه‌های حج به حساب حجاج واریز می‌شود.

 
وی با اشاره به تلاش مداوم برای پیگیری فاجعه منا افزود: سعودی‌ها شهدای منا را در مرحله دوم رسیدگی قرار داده‌اند و دیه شهدای مسجدالحرام را محاسبه و مدعی شده‌اند به خاطر نبود سفارت ایران در عربستان نمی‌توانند دیه شهدای ایرانی مسجدالحرام را پرداخت کنند.

 
سرپرست زائران ایرانی گفت: سعودی‌ها در کمیته حقیقت‌یاب تاکنون از جمهوری اسلامی ایران دعوت نکرده‌اند و بدون بررسی 800 مصاحبه حادثه دیدگان و شاهدان عینی فاجعه منا که در اختیار ماست نتایجشان را منتشر کرده‌اند.

 
قاضی عسکر ابراز امیدواری کرد: در مذاکرات حج امسال هم موضوع شهدای فاجعه منا پیگیری شود.

 
وی در خصوص برقراری سفرهای عمره مفرده هم گفت: به واسطه نبود تفاهمنامه مشخص میان تهران و ریاض برای سفرهای عمره پس از حج 96 نتوانستیم این سفرها را از سر بگیریم زیرا در صورت بروز مشکلات احتمالی، امکان حل و فصل آنها وجود نداشت.

 
قاضی عسکر با بیان اینکه شش میلیون ایرانی که سالهاست ثبت نام کرده‌اند در نوبت عمره هستند، ابراز امیدواری کرد: با برگزاری خوب حج تمتع امسال، مقدمات از سر گیری عمره مفرده فراهم شود.

Share/Save/Bookmark
مرجع :سازمان حج و زیارت