شرکت اسرائیلی اتهام مشارکت در قتل خاشقجی را رد کرد
حزب الله : یک شرکت اسرائیلی که اخیرا از جانب یک چهره مخالف عربستانی متهم به کمک نرم‌افزاری به حکومت ریاض در اجرای قتل جمال خاشقجی شده، اتهام‌های مطرح شده علیه خود را رد کرد.
سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۹
کد مطلب : 184472
شرکت اسرائیلی اتهام مشارکت در قتل خاشقجی را رد کرد
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس این شرکت به نام گروه "ان‌اس‌او" در گذشته نیز هدف شکایت‌های مشابهی از بابت استفاده از محصولات نرم‌افزاری‌اش به جهت سرکوب مخالفان در کشورهای دیگر قرار گرفته بود. با این حال متهم شدن به شراکت در قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی جنجالی‌ترین پرونده‌ای است که تاکنون علیه این کشور مطرح می‌شود.

 
این مناقشه باعث جلب توجه نسبت به معامله‌های پنهانی این شرکت و نحوه نظارت دولت اسرائیل بر تعاملات شرکت‌های خصوصی نظامی این رژیم شده است.

 
پرونده اخیر علیه گروه ان‌اس‌او از طریق ثبت شکایتی در یکی از دادگاه‌های اسرائیل از سوی "عمر عبدالعزیز" یک مخالف مشهور حکومت عربستان سعودی مطرح شده است. او یک فعال منتقد عربستان در فضای مجازی است که در تبعید در کانادا زندگی می‌کند.

 
او اخیرا گفت که با خاشقجی رفاقت داشته و ارتباطات آنها از سوی حکومت عربستان سعودی با استفاده از نرم‌افزار ارائه شده از سوی شرکت اسرائیلی گروه ان اس او مورد جاسوسی قرار می‌گرفت.

 
عبدالعزیز گفته که به اعتقاد وی همکاری‌اش با خاشقجی فاکتوری مهم در به قتل رسیدن این ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست در شهر استانبول بوده است.

 
شرکت ان‌اس‌او بیانیه‌ای شکایت مذکور را "کاملا بی‌پایه و اساس" خواند و مدعی شد که اساس این پرونده و شکایت بر اساس "بریده‌های مطبوعاتی غیردرست بوده و هیچ سند و مدرکی در مورد استفاده تکنولوژی این شرکت برای موارد ذکر شده نشان نمی‌دهد."

 
این شرکت خاطر نشان کرد: ما یک رویکرد "شدیدا سخت‌گیرانه" نسبت به صدور مجوز برای محصولات‌مان داریم و معمولا این مجوز بعد از بررسی‌های کامل و موافقت دولت اسرائیل صادر می‌شود.

 
وزارت جنگ اسرائیل هم اعلام کرد: در صدور مجوزهای صادرات این محصولات موشکافی به خرج می‌دهد، اما از اظهارنظر درباره سیاست‌هایش خودداری کرد و علت آن را نگرانی‌های امنیتی دانست.

 
اخیرا گزارش شده تکنولوژی‌های هک تلفن‌های هوشمند تولید شده توسط گروه ان اس او مطلوب مقام‌های مستبد و دیکتاتور جهان برای سرکوب مخالفان از جمله در خاورمیانه و آمریکای لاتین واقع شده است.

 
نرم‌افزارهای این شرکت در خانواده بدافزارهایی هستند که به جاسوس‌ها اجازه می‌دهد کنترل تلفن های همراه را از هر جایی در جهان به خدمت بگیرند و از تلفن‌های همراه قربانیان از جمله از طریق دوربین و میکروفن آنها علیه صاحبانشان جاسوسی کنند.

 
شرکت مذکور اعلام کرد: مجوز محصولات‌اش را تنها برای دولت‌ها و آژانس‌های پلیسی در راستای مبارزه قانونی با تروریسم و جرائم در جهان مدرن صادر می‌کند.

 
یک شخص آگاه در این شرکت گفت که گروه ان اس او نظارت "سفت و سخت" در فروش محصولات‌اش دارد و با ۲۱ کشور شامل روسیه، چین، ترکیه و تعدادی دیگر معامله نخواهد داشت و یک کمیته اخلاقیات شامل کارشناسان حقوق بشر و مقام‌های سابق آمریکایی دارد که هر فروشی را مورد بازرسی قرار می‌دهد و این کمیته تاکنون جلوی ۱۰۰ میلیون دلار از معاملات این شرکت را گرفته است

 
شرکت مذکور مدعی شده به مشتریانش در فرآیند مانیتورینگ کمک نمی‌کند، اما منبع آگاه مذکور گفت که این شرکت برخی تدابیر حراستی به منظور جلوگیری از سوء استفاده از محصولات آن را دارد.

 
هرگونه مرتبط کردن اسرائیل به قتل جمال خاشقجی حتی به صورت غیرمستقیم و غیرعمد می‌تواند در راهبردهای نتانیاهو اختلال ایجاد کند و فشارها را بر سیاست‌های صادراتی وزارت جنگ اسرائیلی افزایش دهد.

Share/Save/Bookmark
مرجع :ایسنا