اوپک مسئول افزایش قیمت‌ها نیست
حزب الله : رئیس اوپک تاکید کرد این سازمان مسئول افزایش قیمت بهای نفت نیست و بنا به شرایط تصمیم می‌گیرد.
سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۰
کد مطلب : 172834
اوپک مسئول افزایش قیمت‌ها نیست
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،در پی انتقادات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از سازمان کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک) و درخواست وی برای افزایش میزان تولید به منظور کاهش قیمت‌ها در بازار جهانی، رئیس اوپک تاکید کرد این سازمان مسئول افزایش قیمت بهای نفت نیست و بنا به شرایط تصمیمات لازم را اتخاذ می‌کند.

 
ترامپ در هفته‌های اخیر بار‌ها ضمن متهم کردن اوپک به این که با تصمیمات خود موجب افزایش بهای بنزین شده، از این سازمان خواسته است برای کاهش قیمت‌ها بیشتر تلاش کند. رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در صفحه توئیتر خود از کشور‌های صادرکننده نفت خواست قیمت طلای سیاه را کاهش دهند. وی در همین فرصت ضمن انتقاد از عملکرد سازمان کشور‌های صادرکننده نفت تاکید کرد در شرایطی که آمریکا از بسیاری از اعضای اوپک در قبال اندکی دلار دفاع می‌کند، آن‌ها (اعضای اوپک) قیمت‌های نفت را افزایش می‌دهند.

 
سهیل المزروعی رئیس اوپک که برای شرکت در نشستی درباره صنعت نفت به کالگری استان آلبرتا کانادا رفته است، دوشنبه شب تاکید کرد کسی نباید اوپک را مسئول تمام مشکلاتی بداند که در صنعت نفت ایجاد شده است. اگر به تدابیر و تصمیماتی که اوپک در نشست ژوئن خود اتخاذ کرد، خوب نگاه کنید می‌بینید که این سازمان تلاش کرده است به شرایط موجود در بازار واکنش‌های لازم را نشان دهد.

المزروعی که وزیر انرژی امارات عربی متحده هست، خاطر نشان کرد احساس من این است که اوپک به سهم خود تلاش می‌کند. وی افزود اوپک آماده است به توصیه‌ها و پیشنهاد‌های کشور‌های اصلی تولید کننده نفت از جمله کشور‌هایی که مثل آمریکا عضو اوپک نیستند، گوش دهد.

کشور‌های عوض اوپک ماه گذشته بر سر افزایش محدود تولید نفت خود از ماه ژوئیه توافق کردند. در ادامه اوپک با تولیدکنندگان غیرعضو اوپک نیز به توافق مشابهی دست یافت.

بهای جهانی نفت امسال به علت تقاضای فزاینده در بازار روندی صعودی را طی کرده است. بهای هر بشکه نفت خام در ماه مه از هشتاد دلار نیز فراتر رفت و به سطحی که سه سال و نیم پیش رسیده بود، افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری رویترز از کالگری، اوپک و شرکای آن برای ایجاد توازن در قیمتها، اواخر ژوئن توافق نامه‌ای را که پیشتر برای محدود کردن میزان تولید طلای سیاه امضا کرده بودند، تعدیل کردند، اما بهای نفت روند صعودی خود را ادامه داد چرا که سرمایه گذاران و فعالان بازار از احتمال اختلال در روند عرضه نفت بیم دارند.

با این حال سهیل المزروعی تصریح کرد تولیدکنندگان نفت عضو اوپک از ظرفیت‌های کافی برای مقابله با هر گونه اختلال پیش بینی نشده در تامین نیاز‌های بازار جهانی نفت برخوردار هستند. وی افزود اوپک به دنبال قیمت خاصی برای نفت نیست بلکه تلاش می‌کند بین عرضه و تقاضا به توازن دست یابد. 

به گفته المزروعی امارات عربی متحده به تنهایی بین چهارصد تا ششصد هزار بشکه در روز ظرفیت اضافی دارد.

Share/Save/Bookmark
مرجع :صدا و سیما