ماکرون به ترامپ:
ایران را به‌سمت خروج از برجام سوق ندهید
رئیس‌جمهور فرانسه از همتای آمریکایی خود خواست با جلوگیری از تجارت سایر کشورها با ایران، این کشور را به‌سمت خروج از برجام سوق ندهد.
جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۲
کد مطلب : 170358
ایران را به‌سمت خروج از برجام سوق ندهید
 «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه روز پنجشنبه در واکنش به برخی تحلیل‌ها مبنی بر اینکه منزوی شدن برای «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا اهمیتی ندارد گفته گروه موسوم به «گروه هفت» می‌تواند با شش عضو (بدون آمریکا) به کارش ادامه دهد. 

 
به‌نوشته راشاتودی، ماکرون در کنفرانس خبری با نخست‌وزیر کانادا در پاسخ به سؤال برخی خبرنگاران در خصوص اینکه آیا مشکل ترامپ این است که منزوی شدن برای او اهمیتی ندارد گفت: «6 کشور گروه هفت بدون ایالات متحده، روی هم رفته بازار بزرگتری نسبت به آمریکا هستند. شاید برای رئیس‌جمهور آمریکا امروز منزوی شدن اهمیت چندانی ندارد، اما ما هم مشکلی نداریم در صورت لزوم، گروه 6 باشیم».

 
اظهارات ماکرون در حالی مطرح شده که سران هفت کشور بزرگ صنعتی دنیا آماده برگزاری نشست سالانه این گروه در کانادا هستند. تحلیلگران انتظار دارند این نشست، با توجه به موضع‌گیری‌های اخیر ترامپ درباره تجارت با سایر کشورها به محفلی برای مناقشه بر سر تجارت با آمریکا تبدیل شود.

 
رئیس‌جمهور فرانسه از اقدام همتای آمریکایی خود برای اعمال تعرفه بر فلزات هم انتقاد کرد و آن را اقدامی «یکجانبه و غیرقانونی» توصیف کرد. او گفت: «مایلم به آقای ترامپ بگویم که اقدامات اتخاذشده، مضر هستند. ما نمی‌توانیم وارد جنگ تجاری با دوستانمان بشویم».

 
ماکرون در بخش دیگری از این اظهارات به انتقاد از تصمیم ترامپ برای خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران پرداخت و از واشنگتن خواست تجارت سایر کشورها با ایران را سد نکند.

 
او گفت: «اگر شما با توافقی که رئیس‌جمهور ماقبلتان امضا کرده راحت نیستید، جلوی حفظ آن توسط سایران نایستید و ایران را به‌سمت خروج از آن سوق ندهید. این (برجام)، بهترین گزینه‌‌ای است که ما در اختیار داریم».

 
رئیس‌جمهور فرانسه، علی‌رغم این بار دیگر از تمایلش برای گسترده‌تر کردن توافق برجام با ایران صحبت کرد. او گفت: «ما باید با یکدیگر در خصوص توافق گسترده‌تر با ایران و سایر کشورها در منطقه کار کنیم».

Share/Save/Bookmark
مرجع :تسنیم