برنج ایرانی روی دست شالیکاران ماند
رئیس انجمن برنج مازندران با بیان اینکه برنج ایرانی روی دست شالیکاران مانده است، خبر از حاکم شدن رکود بر بازار برنج ایرانی و کاهش خرید قدرت خرید مردم داد.
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۰
کد مطلب : 157659
برنج ایرانی روی دست شالیکاران ماند

 
قاسم‌زاده رئیس انجمن برنج مازندران  اظهار کرد: برنج کشاورزان روی دستشان مانده است و خریدار ندارد و بازار برنج شمال کشور در رکود به سر می‌برد.

 
وی افزود: این رکود البته تنها مربوط به بازار برنج کشاورزان نیست، بلکه در سایر بخش‌ها نیز مشاهده می‌شود و مردم برای خرید برنج ایرانی پول ندارند.

 
رئیس انجمن برنج مازندران ادامه داد: مردم درگذشته برنج را در اوزان 200 تا 300کیلوگرمی خریداری و برای مصرف  یک  سال  ذخیره  می‌کردند، اما اکنون به 20 تا30 کیلوگرم تنزل یافته است و مردم نقدینگی و توان لازم برای خرید این محصول را ندارند.

 
وی با اشاره به واردات برنج خارجی در حجمی بیشتر از نیاز بازار  گفت: این شرایط باعث شده که بازار برای فروش برنج ایرانی سخت‌تر شود، هرچند که بخشی از مصرف کنندگان قدرت خرید برنج ایرانی را حتی در مناطق شمالی کشور ندارند و برنج خارجی مصرف می‌کنند و در استان‌های شمالی کشور نیز شاهد ورود برنج خارجی وخریدوفروش این محصول هستیم.

 
قاسم‌زاده وضعیت تولید برنج را در سال جاری مناسب ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه کشاورزان دو بار کشت داشتند، وضعیت تولید مناسب بود، اما هزینه‌های تولید این محصول ازجمله حمل‌ونقل، سوخت، نهادهای کشاورزی و هزینه‌های کارگری بالا رفته است و این نگرانی وجود دارد که در سال آینده با افزایش هزینه حامل‌های انرژی وضعیت بدتری ایجاد شود.

 
وی اضافه کرد: قیمت خرید هرکیلوکرم برنج طارم هاشمی در بازار به حدود 10 هزار تومان رسیده است، درحالی‌که این محصول در گذشته  به قیمت 14 هزار تومان در شمال کشور به‌دست مصرف‌کننده می‌رسید.

 
وی در بازار وضعیت خرید توافقی برنج نیز گفت: دولت در فصل برداشت، برنج کشاورزان را به قیمت 9 هزار و 500 تومان تا 10 هزار و 200 تومان به صورت توافقی و بر اساس کیفیت آن خریدداری می‌کرد، اما بسیاری از شالیکاران در آن مقطع به‌قصد اینکه در ماه‌های آینده محصول خود را با قیمت بالاتری به فروش می‌رسانند، محصول خود را به قیمت توافقی نفروختند که این امر خود عامل شرایط فعلی و ماندن برنج کشاورزان روی دستشان شده است.

Share/Save/Bookmark
مرجع :تسنیم