لاریجانی در دومین کنفرانس رؤسای مجالس ۶ کشور آسیایی برای مقابله با تروریسم:
رفتار ترامپ نظامات حقوق بشر را له کرده است/آمریکا و متحدانشان عامل گسترش تروریسم در منطقه شد‌ه‌اند
حزب الله : رئیس مجلس گفت: یکی از جمله دلایل اهمیت این اجلاس منطقه‌ای در این است که اگر نگاهی به صحنه‌های بین‌المللی داشته باشیم، خواهیم دید که شورای امنیت به وظیفه خود عمل نمی‌کند.
شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۵
کد مطلب : 184767
رفتار ترامپ نظامات حقوق بشر را له کرده است/آمریکا و متحدانشان عامل گسترش تروریسم در منطقه شد‌ه‌اند
 به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دومین کنفرانس رؤسای مجالس ۶ کشور آسیایی برای مقابله با تروریسم که صبح امروز (شنبه 17 آذرماه) در هتل آزادی پارسیان برگزار شد، گفت: از این اجلاس‌های منطقه‌ای، مدل‌های مختلفی را در روزهای اخیر شاهدیم که به دلایلی اهمیت پیدا کرده است.

 
وی ادامه داد: اگر نگاهی به صحنه بین الملل داشته باشیم می‌بینیم که چند عامل موجب شده تا رویکرد منطقه‌ای برای حل این مسائل افزایش پیدا کند.

 
لاریجانی با اشاره به اولین دلیل این رویکرد منطقه‌ای اظهار کرد: شورای امنیت به وظایف خود عمل نمی‌کند، این جنگ‌هایی که در منطقه چه در عراق، افغانستان و لیبی و... رخ داده بسیاری از آنها مصوب شورای امنیت نبوده و آنها در جایگاه خود وظایفشان را انجام نمی‌دهند.

 
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد:‌ تحریم‌های یک جانبه آمریکا در مورد روسیه، ایران و... هیچ کدام مصوبه شورای امنیت نیست و این مسائل تنها به دلیل آن است که یک نهاد وظیفه خود را انجام نمی‌دهد.

 
وی اظهار کرد: دلیل دیگر اقدام یک جانبه گرایی آمریکاست که در سال‌های اخیر شرایطی را به وجود آورده است و ارزش‌های انسانی که سال‌های برای آن مبارزه شده و بر اساس حقوق بشر تنظیم شده است، به وسیله ترامپ تجاری سازی شده و در عمل رفتار رئیس جمهور آمریکا نظامات حقوق بشر را له کرده و زیرپا گذشته است.

 
لاریجانی افزود: رفتار ترامپ باعث شده تا کشورها از این گونه مدیریت که خودشان آن را مدیریت جهانی نامیده‌اند، ناامید شوند.

 
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برخی کشورها مانند آمریکا و اطرافیان آنها در منطقه عامل گسترش تروریست شده‌اند، در حرف می‌گویند با تروریسم مبارزه می‌کنند اما در عمل از ابزار تروریسم استفاده نمی‌کنند که این وضعیت را می‌توان در عراق، افغانستان و... شاهد بود.

 
وی بیان کرد: این سه عامل موجب شده تا کشورهای منطقه برای ساماندهی امنیت خود در منطقه، نظامات منطقه‌ای را ایجاد کنند که یکی از مدل‌های موفق آن، همکاری ایران، روسیه و ترکیه درباره مسائل سوریه است که در آستانه شکل گرفت و بر اساس ارزیابی ما این همکاری موفق بوده است.

 
لاریجانی تأکید کرد: اکنون مدتی است که شاهدیم بیشتر کشورها در منطقه بر موضوع تروریسم و توسعه اقتصادی تمرکز کرده‌اند که این یکی دیگر از مدل‌هاست که به دلیل نارسایی در ساختار بین المللی ایجاد شده است.

 
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:‌ امیدواریم تلاش‌هایی که در پاکستان‌ آغاز شده بتواند در ساماندهی وضعیت امنیت منطقه‌ای موثر باشد.

 
وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در موضوع سوریه و عراق با درخواست دولت این کشورها برای کمک و مبارزه با تروریسم در آنجا حضور پیدا کرد تا مسئله تروریسم را از میان ببرد و این وظیفه را نسبت به دیگر کشورها هم داریم.

 
لاریجانی ادامه داد: ما از این ساختار استقبال می‌کنیم و امیدواریم در این دوره شاهد گام‌های عملی برای مبارزه با موضوع تروریسم باشیم؛ تلاش می‌کنیم تا سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی کشورهای عضو اجلاس با یکدیگر ارتباط بهتری داشته و همکاری‌های اقتصادی را گسترش دهیم.

 
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:‌ گسترش همکاری‌های اقتصادی و اطلاعاتی و امنیتی موجب افزایش همکاری‌های منطقه‌ای شده و می‌تواند صحنه مبارزه با تروریسم را وارد یک مرحله دیگر کند.

Share/Save/Bookmark
مرجع :باشگاه خبرنگاران جوان