حشمت مهاجرانی: بازیکنان اسپانیا مواظب ساق پای خود هستند!
حزب الله:سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در رقابت های جام جهانی 1978 درباره بازیکنان اسپانیا که امشب با بازیکنان تیم کشورمان دیدار خواهند داشت، می گوید: بازیکنان اسپانیایی از آنجایی که در بهترین تیم‌ها بازی می‌کنند و قراردادهای سنگین حرفه‌ای دارند، در مقابل ایران مواظب ساق پای خود هستند و با احتیاط برابر ما بازی خواهند کرد.
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۰
کد مطلب : 171284
حشمت مهاجرانی: بازیکنان اسپانیا مواظب ساق پای خود هستند!

به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،برد ارزشمند تیم ملی در اولین بازی خود در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در برابر مراکش، امیدها را در دل میلیون‌ها هوادار پرشور ایرانی زنده نگه داشته تا با کسب نتیجه لازم از دو بازی بعدی برای نخستین بار شاهد صعود تیم ملی فوتبال کشورمان از مرحله گروهی این رقابت‌ها باشیم.

حشمت مهاجرانی که در سال 1978 در مقام سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، تیم ما را برای نخستین بار در تاریخ این رقابت‌ها به‌عنوان تنها نماینده آسیا و اقیانوسیه به جام جهانی آرژانتین رساند، معتقد است جنگندگی بازیکنان کشورمان برگ برنده تیم ما در بازی بعدی با تیم ملی اسپانیا خواهد بود؛ تیمی که بازیکنان آن به گفته او بشدت نگران ساق پای خود در تقابل با بازیکنان ایرانی هستند.

با پیروزی برابر مراکش هیجان صعود همچنان برای فوتبالدوستان ایرانی حفظ شد، ارزیابی شما از نحوه بازی تیم ما در مسابقه دشوار بعدی چیست؟

خوشبختانه ما در بازی نخست موفق به بردی دلچسب و کسب سه امتیاز شیرین شدیم اما در مورد بازی بعد در مقابل اسپانیا همه می‌دانند این تیم به لحاظ قدرت و توان تیمی و تاکتیکی با مراکش تفاوت زیادی دارد و بالطبع نحوه و روش بازی ما در مقابل این تیم با بازی قبلی تفاوت خواهد داشت.

اگر نفرات حاضر در ترکیب اصلی و نیمکت اسپانیا را بررسی کنید، خواهید دید این تیم از بهترین نفرات حاضر در لیگ‌های مهم دنیا شکل گرفته. در اسپانیا بازیکنانی از رئال مادرید، بارسلونا، اتلتیکومادرید و بهترین تیم‌های لیگ برتر انگلیس و کالچیو ایتالیا حضور دارند. در اینکه اسپانیایی‌ها به لحاظ فوتبالی از ما برتر هستند، شکی وجود ندارد اما این بازی از جنبه دیگری قابل بررسی است. به لحاظ انگیزشی تفاوت‌هایی میان دو تیم وجود دارد که نقطه امیدی برای ماست.

کی روش تیم جنگنده‌ای ساخته و خوشبختانه بازیکنان ما از تعصب و غیرت و جنگندگی بالایی برخوردارند. درحالی که بازیکنان اسپانیا جنگندگی بازیکنان ما را ندارند. در حقیقت جنگندگی بازیکنان ایرانی امتیاز و برگ برنده ماست. بازیکنان اسپانیایی از آنجایی که در بهترین تیم‌ها بازی می‌کنند و قراردادهای سنگین حرفه‌ای دارند، در مقابل ایران مواظب ساق پای خود هستند و با احتیاط برابر ما بازی خواهند کرد.

کی روش در مصاحبه اخیر خود گفته ما در برابر اسپانیا و پرتغال فقط حمله می‌کنیم، شنیدن این جمله از زبان سرمربی تیم ملی قدری عجیب نیست، آن هم با توجه به عملکرد دفاعی که تیم ما در بازی‌های گذشته از خود نشان داده؟

به‌نظر من باید میان حمله و دفاع توازن برقرار شود، چرا که ما نیازمند به امتیاز از بازی‌های بعدی هستیم. اگر ما در دو بازی بعدی بخواهیم واقعاً بی‌محابا حمله کنیم، به‌طور قطع نتیجه بازی را به حریفان واگذار خواهیم کرد. کی‌روش نشان داده ترکیب و سیستم و روش بازی تیم خود را بر اساس بررسی و آنالیز تیم حریف و نحوه بازی آن تعیین می‌کند. این موضوع را به عینه در بازی نخست در برابر مراکش دیدیم.

در این بازی براساس همان آنالیزی که از تیم حریف و شرایط بازی داشت ، دیدیم برخلاف اینکه همه انتظار داشتند، در دفاع چپ از میلاد محمدی استفاده کند، احسان حاج صفی را در ترکیب تیم جای داد و به نتیجه‌ای هم که مد نظر کادر فنی و مردم از این بازی بود دست پیدا کرد.

یکی از محسنات وجود کی روش روی نیمکت تیم ملی ایران در این رقابت‌ها این است که او خیلی خوب دو تیم قدرتمند حاضر در مرحله گروهی ایران در جام جهانی را می‌شناسد. او از یک طرف سرمربی رئال مادرید بوده و با شرایط فوتبال اسپانیا بخوبی آشنایی دارد و از سوی دیگر خودش پرتغالی است و سرمربیگری تیم ملی این کشور را در رده‌های مختلف برعهده داشته و بسیاری از بازیکنان کنونی این کشور از جمله خود رونالدو زیر نظر او کار کردند و لذا خصوصیات فردی و تیمی اسپانیا را می‌شناسد و آنالیز او از حریفان ما در این بازی‌ها به ما کمک خواهد کرد.

شما فکر می‌کنید کی‌روش در ترکیب باید از بازیکنانی با چه خصوصیاتی استفاده کند؟

با توجه به شرایط بازی و فشار حریف روی تیم ما به‌نظرم باید از بازیکنان تکنیکی در مقابل این دو تیم استفاده شود، چرا که تکنیک پدربزرگ تاکتیک است. اگر تیمی از نفرات تکنیکی در ترکیب خود استفاده کند تیم در زمینه مسائل تاکتیکی هم بهتر عمل می‌کند چرا که اصولاً چنین بازیکنانی از فهم تاکتیکی و تاکتیک‌پذیری بالایی برخوردارند.

اسپانیا و پرتغال با تساوی در بازی نخست در برابر هم هر کدام یک امتیاز گرفتند، خیلی‌ها در ایران از این نتیجه خوشحال شدند و آن را به نفع تیم ایران دانستند، نظر شما چیست؟

من معتقدم در آن بازی اگر هر یک از این دو تیم نتیجه را به دیگری واگذار می‌کرد، بیشتر به نفع ما بود. الان آنها از بازی نخست یک امتیاز گرفتند و در رقابت با یکدیگر برای صعود از این مرحله و کسب رتبه نخست گروه، محکوم به برد در دو بازی بعدی با تیم‌های ایران و مراکش هستند. در مقابل ما باید برای صعود به دور بعد به‌دنبال کسب حداقل امتیاز از دو بازی بعدی باشیم و همچنین نگاهی هم به تیم مراکش داشته باشیم که شاید این تیم بتواند در مقابل مثلاً پرتغال به نتیجه خوبی دست یابد که این موضوع شرایط ما را برای صعود بهتر کند.

برخی کارشناسان به عملکرد دفاعی تیم ما انتقاد وارد می‌کنند و می‌گویند تیم کی‌روش بازی زیبایی را ارائه نمی‌دهد، نظر شما چیست؟

دفاع جزئی از فوتبال است و بخصوص دفاع تیمی که از یک تاکتیک و فکر و اندیشه نشأت می‌گیرد و لذا نمی‌توان گفت تیم کی روش فوتبال بازی نمی‌کند. در مورد بازی با مراکش هم عده‌ای برد ما را شانسی می‌دانند. شانس هم مانند عملکرد دفاعی جزئی از فوتبال است. شما دیدید دفاع مراکش روی شرایط و فشار بازی مجبور شد به اشتباه دروازه تیم خود را باز کند و نتیجه بازی به نفع تیم ما رقم خورد. این‌ها جزو حوادث پیش‌بینی نشده فوتبال است که موجب زیبایی وهیجان این ورزش می‌شود.

در نهایت پیش‌بینی شما از نتیجه بازی ایران در مقابل اسپانیا چیست؟

من بازی قبل را هم پیش‌بینی نکردم ولی روی کاغذ اسپانیا برنده این بازی است. فوتبال ورزشی غیر قابل پیش‌بینی است و از طرفی بررسی ادوار مختلف جام جهانی نشان داده شگفتی‌های زیادی در این رقابت‌ها رقم می‌خورد .من فقط امیدوارم این‌بار شگفتی فوتبال نصیب فوتبال ایران شود و نتیجه دلخواه ما رقم بخورد.

 


Share/Save/Bookmark
مرجع :روزنامه ایران